Sunday, November 28, 2021

REVIEW: OUR EXPERIENCE ON BOARD IN THE QATAR’S BUSINESS CLASS

image00001

Good morning everyone! I hope you are doing well! In today’s post I would like to focus on traveling - especially flying. On our way to the Maldives we had the chance to try out the world winning business class by Qatar Airways - and today I would like to tell you a little more about it. I believe with Qatar Airways both, economy and business, are a true experience however in this post I would like to focus on reviewing our experience in the business class.

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte skvěle! Dneska jsem si pro Vás přichystala článek ohledně cestování - a to konkrétně ohledně létání. My jsme na naší cestě na Maledivy měli příležitost vyzkoušet business třídu, která vyhrála ocenění nejlepší business třídy na světě! Cestovat s Qatar Airways je skvělé a pohodlné i v economy, ale v tomto článku bych se chtěla zaměřit na naší zkušenost v business class a náš celkový dojem z ní.
 


BEFORE THE FLIGHT


Before your actual flight, there is a couple of things which you can choose. I always highly recommend choosing a seat. I am personally a window person rather than an aisle person however when flying in Qatar, especially with a +1, you should definitely consider booking the Q Suite which is definitely an experience (I will come back to his point). If you have allergies, you can also preselect a special dish from their numerous options: from gluten-free over vegetarian to hindu food. Of course, flying business class, you can take up to 40 kg in the checked-in luggage and also more luggage on board. 


Ještě před začátkem cesty je pár výhod, kterých můžete využít. Jedna z nich je například rezervace místa v letadle. Já osobně doporučuji si vždycky místo vybrat dopředu - já jsem zastánce místa u okýnka, takže i proto si místo vybírám dopředu. Pokud ale máte tu možnost zabookovat si s Vaší lepší polovičkou Q Suite, rozhodně do toho jděte - ale o tom až v další části článku. Kromě jídla si také můžete vybrat jídlo, pokud trpíte alergií nebo máte omezení v rámci diety: od bezlepkového pokrmu přes vegeteriánské menu až po speciální hindu jídlo. V rámci cesty máte také 40kg v odbaveném prostoru a také možnost více zavazadel na palubu. 


image00007

image00008


AT THE AIRPORT


The Qatar experience starts already before entering the actual aircraft. At the airport you are allowed to check-in in a special counter which saves you a lot of time. At this point you will also receive an invitation to the business class lounge: in Prague we were invited to the MasterCard lounge located in terminal 1. In the lounge you can freshen up, get ready for your flight or simply get a glass of wine and relax. You will be also given priority boarding which means that you can enter the aircraft as one of the first passengers and get comfortable in your seat.

Náš zážítek s Qatar Airways začal ještě před samotným letem. Při check-inu na letišti můžete využít speciální přepážku, díky které si ušetříte čekání. Zde také dostanete “pozvánku” do business lounge - v Praze je to konkrétně MasterCard lounge na terminálu 1, kde se můžete osvěžit, pracovat nebo si jen dát skleničku vína a relaxovat. V rámci letenky máte také priority boarding, takže na palubu můžete vstoupit jako první - a pohodlně se usadit a uvelebit na Vašem místě.
  image00012unnamed


OUR FLIGHTS BETWEEN PRAGUE AND DOHA


Qatar Airways has a frequent connection between Prague and Doha. Our departure from Prague was at 4pm and the connection from Doha to Prague takes off at 8.10am. Right after entering the aircraft one of the Qatar’s stewardesses is going to greet you and escort you to your seat. You will be asked if you need any explanation of how your seat works and if you want to drink something: anything from water over juice to a glass of champagne. I personally like to start my journey with a glass of their rosé champagne to celebrate the experience. In this connection I chose a window seat: an open, spacious cabin which gives you everything you need: a comfortable seat which you can lay down and make a “full bed”, a TV screen with endless movie, series, documentary, music and educational options, a lot of storage space, a noise-blocking set of headphones, a soft blanket, a cozy pillow, a little toilet bag with socks, ear plugs and other necessities and nowadays also safety kit with mask, disinfection and gloves. There is also in-flight wifi which I used for my work. Before the take off you will be also asked about your food options: in your seat area you will find two menus. In the food menu you can choose from 2 appetizers, daily soup, 3 main courses and 2 desserts. On our flight there was also a selection of lighter bites which included a burger, quiche, pastry and a brunch selection. I think it is also great that you can choose when you would like to have your food served. In  the drinks menu you choose from both non-alcoholic and alcoholic beverages. When it comes to alcohol, you can choose from 2 champagnes, 3 white wines, 3 red wines, dessert wines, premium spirits and also cocktails. The flight from Prague to Doha is a little less than 6 hours however I have to say that the flight went by super fast. No matter if you choose to relax or work, the business class is perfect for both!


Qatar Airways má pravidelnou links mezi Prahou a Doha. Let do Dohy je kolem 16 hodiny a zpáteční let do Prahy startuje pak v 8.10 ráno. Hned po příchodu do letadla Vás pozdraví jedna z letušek a také Vás doprovodí na Vaše místo. Jako první se Vás zeptá, zda-li chcete ukázat jak Vaše sedačka funguje a zda-li si dáte něco k pití: vodu, džus, kávu nebo skleničku šampaňského. Jelikož je pro nás cesta na Maledivy vždycky oslavou, hned na místě jsme si přiťukli skleničkou šampaňského. Na obou cestách mezi Prahou a Dohou jsem seděla u okénka: jedná se o  prostornou, otevřenou kabinku, která má vše, co si jen umíte představit: poholdnou sedačku, která se dá úplně sklopit a můžete z ní mít tak postel, televizi s nespočet filmy, seriály, dokumenty, pořady, podcasty a hudbou, úložný prostor, sluchátka, plyšovou deku, 2 polštáře, menší toaletní taštičku s ponožkami a dalšími potřebami a v dnešní době také “kit” s respirátorem. Běhěm letu se také můžete připojit k wifi, což jsem opravdu ocenila, jelikož jsem na obou cestách mezi Prahou a Dohou potřebovala dodělat pracovní resty. Ještě před startem se Vás letuška zeptá na výběr jídla. V kapse sedačky jsou 2 menu: co se týče jídla, můžete si objednat denní polévku, jeden ze 2 předkrmů, jeden ze 3 hlavních chodů a jeden ze 2 dezertů. Na menu najdete take “menší jídlo”, například burger, quiche, croissant nebo brunch. Přijde mi také super, že si můžete sami určit kdy jídlo chcete mít. Co se pití týče, můžete si vybrat z řady nealkoholických a alkoholických nápojů. Co se alkoholu týče, na menu najdete 2 druhy šampaňského, 3 druhy bílého a červeného vína, 2 dezertní vína, premiový likér a také cocktaily. Let mezi oběma městy trvá něco málo pod 6 hodin a za mě obě cesty uběhly jako voda. 


image00002 image00004


OUR TRANSFERS IN DOHA'S HAMAD AIRPORT


We reached Doha from Prague around 11pm and had about 2 hour layover. On our way back we arrived to Qatar at 2am and we had a little less than 5.5 hours of transfer - which we spent in the famous Business Class Lounge by Qatar Airways. The business ticket is also your invitation to this amazing lounge in which you will find everything. Let’s start with the space: you can choose a seat in one of the many seating areas which are spread over 2 floors. If you’re arriving late in the night, like we did, you might use the “Quiet Area” which is a special area designed for sleeping. We checked in in the Quiet Room which was a smaller room with a sofa, laying chair, floor lamp, two little coffee tables and a TV where you could check on your flight. We were also given a blanket - we shared the room with my boyfriend and it was spacious enough for both of us to enjoy a comfortable and long sleep. In the morning we visited one of the dining areas: you can choose from a large area where you will be served in more of a buffet style or a smaller room where the chef is going to prepare the dish for you. We chose this option as it was right-away next to the Quiet Area. In the Quiet Area we were also given a set of toothbrush and a toothpaste and if we wanted, we could have also used the showers (but we didn’t). I think that the lounge is absolutely outstanding and that the service provided is really exceptional. For us it was a such a comfortable experience and we arrived to our next flight completely relaxed!

Do Dohy jsme z Prahy přiletěli kolem 23. hodiny a měli cca. 2 hodiny na přestup. Na cestě zpět jsme z Male do Dohy dorazili kolem 2. hodiny ráno a let do Prahy pokračoval pak v 8 hodin ráno. Noc jsme strávili v Business Class Lounge od Qatar Airways, které můžete, jako host v business class, využít zadarmo. Salonek je to opravdu velký - má 2 podlaží, takže výběr na sezení je opravdu velký. Kromě klasických sedaček se v salonku nachází také “Quiet Area”, která je určená především ke spaní a klidu. My jsme mělii to štěstí, že jsme se mohli “check-inovat” do jednoho z “Quiet Rooms”, tedy polouzavřené plochy se sedačkou, křeslem, 2 menšími stolky a televizí, kde běží informace ohledně letů. Maximální povolená doba je 6 hodin, takže nám to vyšlo akorát. Celá tato area má i speciální recepci, kde můžete požádat o deku nebo například o zubní kartáček. V její blízkosti se také nachází sprchy, které jsme my ale neužili. V salonku najdete také 2 místnosti s jídlem: první se nachází v prvním patře a jedná se o bufetový styl. My jsme využili místnosti druhé - ta byla hned vedle “Quiet Area” a jídlo dostáváte servírované. Salonek byl opravdu prostorný a myslím, že servis, který je v něm nabízen je naprosto skvělý.
  image00003 image00001 image00011

OUR FLIGHTS BETWEEN DOHA AND MALE


And now about the best part. From Doha to Male you’re getting an aircraft with the famous Q Suites. I flew business in my life before but I never experienced anything close to this. No matter if you’re flying alone or with a +1, you will get a cabin which you can completely close and be completely private. The Q Suite is also really spacious and really comfortable. On the way to Male we chose separate seats and on the way back we decided to try out the famous Q Suite for 2: there is no “border” between the seats and since you are getting 2 Q Suites, the space created is absolutely crazy. To be honest I actually didn’t want to leave the plane because it was such a great experience. I guess I also don’t have to mention that the service was amazing, the food really delicious and we had the time of our lives on board.

A teď už ohledně zmiňované Q Suite, kterou jsme měli na palubě na obou letech mei Dohou a Male. Ať už si vyberete samotné sedadlo nebo se rozhodnete Q Suite sdílet s někým blízkým - zážitek je to opravdu jedinečný. Jedná se totiž o velice prostornou kabinku, která se dá zavřít. Na cestě do Male jsme se rozhodli si každý vzít svoji kabinku - a na cestě zpět pak společnou. Musím říct, že ta společná byla opravdu skvělá a nic takového jsem ještě na palubě nezažila - tolik prostoru, soukromí a samozřejmě skvělého jídla, pití a servisu!

image00010

OVERALL RATING


I am not going to lie to you: after flying with Qatar Airways, I don’t ever wanna fly with another airline, and especially not in a Q Suite. The whole experience on the board was so amazing and I personally think that the value of the service provided is absolutely worth it. I can only recommend this amazing experience and for me personally I would give Qatar Airways 15/10!


No, nebudu Vám lhát: po tomto zážitku s Qatar Airways se budu vracet k jiným aerolinkám jen těžko, a po vyzkoušení Q Suite už jinak létat nechci. Za mě je ocenění jako “nejlepší business třídy” plně na místě a já bych Qatar Airways dala 15/10!


* in barter collaboration with Qatar Airways


SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig