Thursday, February 3, 2022

MY CURRENT MAKE-UP FAVOURITES

dior-2

Good evening everyone! I hope you are doing well! Today I would like to show you some of my current 4 make-up favourites which I am using every day and which I cannot imagine my day without. There was not a post from the beauty section for quite some time so I am very excited to share with you which products I fell in love recently.

Krásný večer všem! Doufám, že se všichni máte dobře. Po dlouhé době tu mám zase článek z rubriky krásy a make-upu: a to konkrétně moje 4 aktuální favority, bez kterých si svojí každodenní rutinu nedokážu představit!

DIOR FOREVER: THE NEW GENERATION

dior2-2 
I have been using Dior foundations for years: I love the classical Dior Forever line but I am also a big fan of the Backstage collection. This year Dior introduced a new version of the Dior Forever called "Dior Forever: The New Generation" and I AM IN LOVE! This newly introduced formula lasts 24 hours and includes 86% floral skincare which improves the skin. The foundation itself gives the skin the needed hydration at the same which to be honest is something my face needs, especially now in the winter time. You can choose from both a mate and glowy version. My shade is 1.5N but there are 41 other shades so I am pretty sure you will find the perfect one for your skin. Generally speaking, I feel like the foundation has a very nice coverage yet looks really natural at the same time!

Make-up od Diora požívám už nějaký ten pátek. Osobně mám moc ráda řadu Forever i Backstage, ale musím říct že novinka, která nese název "Dior Forever: The New Generation" je naprosto dokonalá a tak jsem obě řady momentálně nahradila New Generation. Na pleti vydrží 24 hodin a její formule je z 86% tvořená skincare, která pleti dodává potřebnou hydrataci a na rozdíl od jiných make-upů ji nevysušuje. Vybrat si můžete z matné i lesklé verze a celkem ze 42 odstínů: já sama mám 1.5N, který mi moc vyhovuje. Obecně si myslím, že make-up kryje skvěle, ale nevypadá uměle. Takže za mě rozhodně jedna z novinek, která stojí za vyzkoušení!

ROUGE DIOR COLOURED LIP BALM

dior3-2

Just like my face, also my lips quite suffer in the cold weather. Not only it does not look nice but it can get really bad and hurt a lot. Because of this I am trying to always put on a balm which hydrates my lips and protects them from getting broken. The new Rouge Dior Colored Lip Balm is my best friend in this weather! The lip balm is made out of 95% natural formula which gives your lips hydration for 24 hours. I personally also think that it is great that you can refill the inside: I feel like this is very environmentally friendly and you do not have 20 different lipsticks laying around! You can choose from a clear balm like this or from coloured shares.

Stejně tak jako moje pleť, v zimě trpí i mé rty. Praskají mi, trhají se a kromě toho, že to není hezké po estetické stránce mě prasklinky opravdu bolí. V zimě tedy nedám balzám pomalu z ruky a nová balzámová rtěnka s názvem Rouge Dior Colored Lip Balm je podle mého názoru naprosto skvělá! Rty totiž hydratuje celých 24 hodin a osobně si myslím, že je také super, že si do ní můžete koupit extra náplně a šetřit tak nejen místo na poličce, ale i přírodu. Kromě tohoto průhledného odstínu si můžete vybrat i odstín barevný!

DIOR PUMP´N´VOLUME MASCARA

dior4-2 
If you are following me for some time you might know that this is my all-time favorite mascara. The Diorshow Pump´N´Volume HD gives your lashes an XXL-effect and also brings the volume up. I personally feel like even if you are not having long and nice lashes given by the nature this mascara is pure magic!

Pokud mě sledujete už nějaký ten pátek, rozhodně Vám nemohlo ujít, že na řasenku nedám The Diorshow Pump´N´Volume HD dopustit. Řasy krásně prodlužuje, dodává jim objem bez toho že by řasy byly slepené. Já bych se bez této řasenky určitě neobešla a každé z Vás ji mohu jen vychválit!

THE DIOR POISON GIRL

dior5-2

The last but definitely not least product which I would like to mention is technically not a make-up item however I think it was very fitting into this post: The Dior Poison Girl. I am a very big fan of every perfume the brand brings up but I simply have to say that this one is my all-time favourite. 

I poslední produkt v tomtu článku je jeden z mých "all time" favoritů. Parfémy od Diora mi přijdou všechny naprosto skvělé, ale The Dior Poison Girl je pro mě naprostá srdcovka!

SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig