Sunday, January 14, 2024

OUR STAY AT DAS CENTRAL SÖLDEN: THE PERFECT PLACE FOR SKI & SPA LOVERS!

IMG_5176

Good afternoon everyone! I hope you are well and that you are all safe given the current health situation in the world. Today I would like to show you some pictures we took while staying at the amazing hotel Das Central Sölden, together with a little review of the hotel and my opinion why it is worth to visit the place. So keep reading! 

Krásné odpoledne všem! Doufám, že se všichni máte dobře a hlavně, že jste všichni v pořádku a zdraví. Dneska bych Vám chtěla ukázat fotky z našeho pobytu v Das Central Sölden, společně s malou recenzí hotelu a našimi zkušenosti právě z něho. Takže pokud se do Söldenu nebo přímo do hotelu chystáte, tak pokračujte ve čtení!


IMG_2905 IMG_2883 IMG_2867 IMG_4852 IMG_8172 IMG_6418 IMG_6442 IMG_8179 IMG_8281 2 IMG_4302

THE HOTEL

Das Central Sölden is a 5-star, luxury resort located in the Tyrolian village Sölden. The motto of the hotel is "Alpine, Luxury, Life". In the hotel you'll find 125 rooms and suites. I had the chance to stay in one of the newly opened Suites. The room was located on the 2nd floor and had about 50 square meters with a terrace. Once you entered the room, you were in an entry coridor where you could find the wardrobe area together with a mirror. From this space you entered the living room area where you could relax on the sofa (which had also a coffee table), work at the working desk, watch TV or make your self a coffee in the minibar area. On the left side of the room there was a bedroom with a large bed with 2 nightstands, a second TV and also a chair with a small table. In the back there was the bathroom - spacious room with a bathtub, restroom area, walk-in shower and also 2 sinks with 2 mirrors. The best of the room was, in my opinion, the long, spacious balcony out of which you can see the mountains and the whole village - simply perfect for the mornings! In the hotel itself you can find a lot to do. One of the "Alpine, Luxury, Life" things you can enjoy in the hotel is their newly opened Summit Spa which was opened in December 2023. It's located on the 4th and 5th floor and all together is has about 2000 square meters. On the 4th floor you will find the sauna area: with a panorama Bio-Sauna, Finnish event sauna, a steam bath and also a plunge pool. On the 5th floor you can enjoy the newly opened infinity pool which is overviewing the village of Sölden and also the beautiful mountains. Additionally, there is also an outdoor whirlpool which offers amazing views as well. In this area you will also find the newly opened Summit Bistro & Spa where you can enjoy healthy snacks, healthy drinks and also a glass of wine or your favourite cocktail. The restaurant has both inside and outside tables - from which you can enjoy panaromatic views! On the 5th floor there is a new gym area as well. If you'd like to book a procedure, there a full "SPA" menu out of which one you can book many beauty and health procedures - like messages, couple treatments, manicure, pedicure, several peelings and other treatments. Additionally, the hotel has also the "Venetian Spa" in the lower floors of the hotels with an in-door pool area, sauna world (nude area) and relaxing winter garden. What I really enjoyed about the hotel was the service which made our stay even more comfortable. There is a shuttle going from 8am til 5pm from the hotel to the 2 lifts and back. I think this is great and shall you come to the hotel, I think you'll be absolutely satisfied too.

If you sign up to their newsletter here, you will receive a free VIP upgrade!

Das Central Sölden je luxusní, 5-i hvězdičkový hotel, který se nachází ve známém lyžařském tyrolském středisku Sölden. Motem hotelu je "Alpine, Luxury, Life". V hotelu se celkově nachází 125 pokojů a suites. Já jsem měla tu čest být ubytovaná v jedné v jejich nově otevřených suites. Pokoj měl zhruba 50 metrů čtverečních a působil opravdu prostorně. Kromě předsíně, kde se nacházela i skříň, byl součástí pokoje také prostorný obývací pokoj, ve kterém byla umístěna sedačka s konferečním stolkem, pracovní stůl se židlí, televize a také minibar. V levé části byla pak ložnice s manželskou postelí, 2 nočními stolky, křeslem se stolečkem a také další televizí. V zadní části byla pak koupelna - s vanou, prostornou sprchou, toaletou a také 2 umyvadly s 2 zrcadly. Highlightem pokoje byl podle mě prostorný balkon, který se perfektně hodil na pozdní snídani nebo na večerní drink. V samotném hotelu si pak můžete užívat nově otevřené Summit Spa, která má přes 2000 metrů čtverečních. Najdete ho ve 4. a 5.patře hotelu: ve 4. patře se nachází saunový svět ve kterém nechybí panoramatická BIO sauna, finská sauna, pára také osvěžující bazének. O patro výš najdete pak nový infinity pool, ze kterého si můžete užít výhled na celou vesnici Sölden a také na hory. Kromě bazénu zde naleznete i venkovní whirlpool, který nabízí stejně krásný výhled. Součástí tohoto patra je také nové Summit Bistro, kde si můžete dát něco malého k jídliu i k pití. Má vnitřní i venkovní stoly, takže perfektní výhled z něho je zajištěn! Samozřejmě si také můžete zabookovat jednu z mnoha zdravotních a kosmetických prodecur - kromě masáží nabízí hotel i různá kosmetická ošetření, manikuru, pedikuru a nebo například peelingy. Na 5. patře najdete také nové fitness centrum. Kromě Summit Spa s v hotelu nachází také Venetian Spa, které je ve spodních patrech hotelu: v něm je pak vnitřní bazén, saunový svět (bez oblečení) a také relaxační winter garden. Servis v hotelu byl naprosto bezchybný a celý tým Vám připraví nezapomenutelný zážitek. My jsme ocenili hlavně jejich transfer k oboum lanovkám, který funguje denně od 8 do 17 hodin.

Pokud se přihlásíte k odběru newsletteru zde, dostanete VIP upgrade úplně zdarma!

IMG_2891 IMG_6479 IMG_6464 IMG_8317

THE CULINARY EXPERIENCE

Das Central Sölden is a gourmet hotel offering a full culinary experience. We had a half-board package included in our stay - our breakfast and dinner was in the restaurant "Feinspitz". The breakfast is served in the form of a buffet and the dinner is a 5-course menu (you can choose from normal and vegetarian menu). I think the hotel has a great offer of both culinary and wellness dishes and I think that everyone will find what they like the best!

Das Central Sölden je opravdovým rájem pro gurmány. My jsme měli zabookovanou polopenzi - snídaně se podávala formou bufetu a večeře jako 5-i chodové menu (vždy v klasické a vegetariánské) formě, a to v jejich restauraci "Feinspitz". Myslím, že jídlo bylo naprosto bezchybné a co já jsem opravdu ocenila byl fakt, že byl tým s hopný připravit spoustu pokrmů i bez laktózy nebo bez lepku.
IMG_7450 IMG_7528 IMG_8324 IMG_8154 2 IMG_8153 2

ICE Q RESTAURANT

As a partner of the hotel, there is the restaurant "ICE Q" which you might - or might not - know from the James Bond movie. The ICE Q is reachable by 2 lifts which you have to take in order to reach the 3048 meters above sea level which makes it the highest gourmet restaurant in the whole Austria. The ICE Q has two parts - the restaurant where you can enjoy a gourmet lunch and a wine and tapas part of the restaurant. For both parts there is a reservation upfront needed, so make sure to visit their website and call beforehand. Nearby the restaurant there is also a "James Bond Installation" where you can learn more about the movie history and see the exact production of the scenes shot in the city of Sölden. I think both places are definitely worth visiting - yet make sure you'll visit the place on a sunny day! In my opinion our stay was absolutely amazing and I can recommend this place as my favourite to everyone who is planning a trip to this area!

Partnerem hotelu je restaurace "ICE Q", kterou můžete (ale nemusíte) znát z filmu James Bond. Restaurace se nachází v 3048 metrech nad hladinou moře a zároveň tak nejvýše položená gourmet restaurace v celém Rakousku. Dostanete se do ní pomocí 2 kabinkových lanovek. I tady na Vás opravdový kulinářský zážitek - a to buď v podobě oběda v jejich restauraci, která se nachází v 1. patře, nebo "wine and tapas" v jejich 2. patře. Je nutné si (v obou případech) udělat rezervaci dopředu. Také doporučuji se předem informovat o počasí - v mlze si zážitek určitě tolik neužijete... 

IMG_7377 IMG_6543 IMG_6915 IMG_7376 IMG_9041

FALCON RESTAURANT

Another restaurant which belongs to the hotel is called "Falcon" and you will find it in the Gaislachkogl middle station. In the a la carte restaurant you will find menu with unusual dishes based on regional ingredients. The restaurant has an inside and an outside part, both offering amazing views on the mountains. The dishes were absolutely amazing - not only tasted they delicious, they were also served in a beautiful way. The restaurant is opened daily from 8.30am until 4.30pm. If don't wanna eat a la carte, you can simply visit their Market Place and choose on the many options from the buffet!

Další restaurace, která k hotelu patří, je Falcon, který najdete v první stanici Gaislachkogl. Usadit se můžete jak ve vnitřní, tak i ve venkovní části - obě nabízí dechberoucí výhled na hory. Na menu najdete netradiční pokrmy z tradičních regionálních ingrediencí. Jídla, která jsme měli, byla naprosto úžasná - a to nejden chuťově, ale také na pohled. Pokud si nechete vybírat z menu, můžete navštívit i market place, kde si vybíráte formou bufetu. Obě části jsou otevřené denně od 8.30 do 16.30.

SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig