Photobucket

As you I already told you - on Friday there was a teacher strike at my school, so I got a day off. I decided to spend it in Prague, where I totally love it. Plus there were these "Marianne Days" which means that you can get sales in selected stores. I decided for a comfortable outfit. I have worn a green army jacket with leather sleeves, which you could already see in my autumn-must-have list. The jacket is really nice and I love how does it looks like. I have paired it with black high waisted shorts, wine top and black tights because it was a little bit colder that day. I put on my Jeffrey Campbell Starburst boots with studs. They are so comfortable and perfect for walking. In Prague I have been in the city. Finally I have bought a simple wine cardigan in H&M with 15% off. I also scored at Topshop, where I could only use my student sale. I will show you all clothes I got later.

Už jsem se zmínila o tom, že v pátek byla na naší škole stávka učitelů, a proto jsem dostala den volna. Rozhodla jsem se ho strávit v Praze, kam se pokaždé ráda vracím. Plus to byl začátek Dnů Marianne, takže jsem v nich sehnala to, co jsem chtěla - vínový svetr z H&M. Byla jsem i v Topshopu, kde bohužel žádná sleva nebyla. Alespoň jsem použila svojí studentskou kartu a nákup měla o 10% levnější. Všechny kousky Vám ukážu. Na sebe jsem si vzala pohodlný outfit, protože jsem hodně chodila. Měla jsem novou vojenskou bundu s koženými rukávy, kterou jste mohli vidět v mém "must-have" listu na podzim. Mě osobně se moc líbí. Mám ráda vojenskou zelenou i kožené křiváky, a proto mi kombinace na bundě přijde dokonalá. Zkombinovala jsem jí s černými kraťasy s vyšším pasem, vínovou halenkou a pohodlnými kozačkami se "studs" od Jeffreyho Campbella.

Photobucket
Photobucket Photobucket Photobucket

sunglasses - Ray Ban / jacket - Sheinside (link) / top - Forever 21 / necklace - Chanel / shorts - Forever 21 / bracelet (cross) - Topshop / bracelet (spikes) - Vj-style (link) / watch - Michael Kors / tights - H&M / boots - Jeffrey Campbell Starburst / bag - DKNY