Photobucket

I really did not expect to get today in Prague. Lucky for me my schedule is good at Thursday plus there is a teacher strike at my school tomorrow, so I got free at Friday. That is amazing because I could make the Lindex presentation today. This is the outfit I have worn. I really was not sure what to wear. I decided for a little bit more autumn outfit. I have worn the dark red pants which is a must-have for this season. I personally love this colour! I paired it with a simple black blouse with little studs on the collar and classic black small-heeled boots from Topshop. I have put some bracelets on my arm, my watch, necklage and big bag! The presentation at Lindex was really incredible. I saw the whole Missoni collection, took a lot of pictures and met a lot of new bloggers! I am happy I was there. The photos I will show you very soon!

Když se mi objevila pozvánka do showroomu Lindexu na prezentaci Missoni kolekce, nečekala jsem, že budu moct přijít. Naštěstí jsem měla školu dnes krátce a navíc je zítra stávka učitelů na naší škole, a proto se tam ani na pátek nemusím vracet. To se mi opravdu hodilo. Opravdu jsem nevěděla, co si do showroomu vzít, ale nakonec jsem zvolila vínové džíny, které jsou must-have na letošní podzim. Já osobně jsem si vínovou oblíbila a chci si v ní koupit i nějaký svetr. Ke kalhotám jsem si vzala obyčejnou černou košili s malými "studs" na límečku. Doplňky jsem si vzala zlaté a nechyběla i moje velká kabelka DKNY. Obula jsem si černé kozačky z Topshopu, které jsou moje oblíbené. A mimochodem velice pohodlé. Co se týče showroomu, tak to tam bylo prostě úžasné. Moc se mi tam líbilo - viděla jsem Missoni kolekci, hodně jsem fotila a potkala i nějaké bloggerky (jejichž blogy jsou fantastické). Ale to vše Vám ještě povím v postu ze showroomu, který bude brzy.

Photobucket
Photobucket Photobucket

blouse - Oasap (link) / undertop - Forever 21 / necklace - Chanel / pants - Marshalls / boots -Topshop / bracelets - Vj-style (link), Topshop / 
watch - Michael Kors / bag - DKNY