Photobucket

I have already told you that I was in Prague for a couple of days and this is my day 2 outfit. I went to the Lindex showroom, met the lovely blogger K. (her blog) in Starbucks for a coffee and checked some stores! I really did love a dark wine sweater at H&M, but maybe I will buy in the "Marianne Days" first, because there you have 15% off. It was really hot that day, so I have worn a very simple outfit. I took out my blouse which arrived at Wednesday with a studded collar. I really love studs, as you might know, and this blouse is just like made for me! I have worn a simple  white tee under the blouse because it is see-through and a black skirt in A-shape I brought from Dubai. I decided to wear my golden heel sandals. They are so comfortable! As accesoires I picked golden jewerly, Michael Kors watch and Ray Ban Wayfarers. I want to thank you all for your lovely comments and follows. 8 months of blogging is behind me and there is over 600 beautiful readers! Thank you so much! That all was in the summer holiday. Today was my first day at school. New classmates, new teachers, new subjects. All in German. Wish me luck! 

Už v jednom z předchozích článků jsem se zmínila, že pár dní budu v Praze. Tohle je druhý den, kdy jsem tam byla a na sobě jsem měla tento outfit. Byla jsem se podívat v showroomu Lindexu, setkala jsem se ve Starbucksu na kafi s Káťou z clossetfullofinspiration a omrkla i pár obchodů. Moc se mi líbil vínový svetr v H&M. Je přesně takový na podzim, ale když bych si ho měla koupit, tak počkám na Dny Marianne s 15% slevou. Jelikož bylo opravdu teplo, zvolila jsem jen jednoduchý outfit. Oblékla jsem si košili se "studs" na límečku, která mi přišla ve středu. Studs mám velice ráda, a ta košile je pro mě jako dělaná. Jelikož je průhledná, vzala jsem si pod ní obyčejné bílé tílko. Košili jsem zkombinovala se sukní do A přivezenou z Dubaje a pohodlnými sandálky od Sama Edelmana. Zvolila jsem zlaté doplňky, Michael Kors hodinky a Wayfarery. Také jsem Vám všem chtěla poděkovat za Vaše komentáře a to, že můj čtete. Opravdu Vám všem moc děkuji! 8 měsíců blogování je za mnou a pravá lišta mi ukazuje přes 600 čtenářů. Děkuji Vám všem! To vše bylo o prázdninách. Dneska byl můj první školní den. Už nebudu v klasické třídě, ale v kurzech. To znamená noví spolužáci, nové předměty, noví učitelé. A k tomu všechno v němčině. Takže mi prosím držte palce!

Photobucket Photobucket Photobucket Photobucket

sunglasses - Ray Ban / blouse - Vj-style (link) / tee - Forever 21 / necklace - Chanel / skirt - River Island / bracelets - Nordstrom, Topshop /
watch - Michael Kors / bag - DKNY / sandals - Sam Edelman