Photobucket

I have visited the Lindex showroom in Prague and I have to say it was incredible! It is located in 3 modern rooms which are very simple designed. Alena, who was my personal guide in the showroom, was really nice to me, explained me everything and even she lent me some clothes to try it on home which is good. You can try it on first and if you like it, then buy it. Also I am the very first one to show you the Missoni by Lindex "live".
Fall/Winter 2012 is designed in black, gray, brown, blue, nude and neon bright colours. There is a lot of nice materials and patterns. In Lindex there will be available a lot of accesories as well, such as heels with metalic tips (my favourites!), lots of bracelets and necklaces with neon details or large bags and clutches. The whole collection looks very nice on the first sight, very soft and chick.
Missoni for Lindex is a very new collection which will be published on a blogger event on 6th of September. Because I am not sure that I will be able to get on this event, I wanted to give you a little preview in case, I would have to be at school. Missoni is a very famous designer who decided to make a limited edition of pieces for Lindex only. This collection is designed in dark autumn colours, like bordeaux, dark green or blue. The materials are really soft and look very comfortable, eventhrough fashionable. Every piece is an original!

Byla jsem na návštěvě v showroomu Lindexu v Praze a musím přiznat, že se mi tam velmi líbilo. Showroom se skládá ze 3 moderních pokojů, ve kterém naleznete kousky této švédské značky. Alena, která mě celým showroomem provedla, na mě byla velice hodná, všechno mi vysvětlila a zapůjčila mi i nějaké kousky na vyzkoušení. To mi přijde skvělé. Můžete si kousky vyzkoušet doma, chvíli je nosit a případně si je poté koupit. Nejednou se mi totiž stalo, že se mi daná věc líbila na ramínku a když jsem si jí pak koupila - uvědomila si, že to není ono. Také bych Vám jako jedna z prvních chtěla představit zbrusunovou kolekci Missoni  for Lindex!
Kolekce pro podzim/zimu 2012 je navržena v klasických (pod)zimních odstínech - černé, šedé, hnědé, krémové, bordó, modré, ale i v těch neonových. V kolekce naleznete i potisky, a to hlavně na topech nebo šatech. Všechny materiály jsou velice příjemné a působí velice šik.
Missoni for Lindex je zbrusunová kolekce, která bude uvedena na trh už v září. Oficiální prezentace bloggerům bude 6.září a jelikož mám v ten den školu a nevím, jestli bych akci stihla, chtěla bych Vám ukázat už něco málo teď. Podle mě bude velkým trhákem a mě osobně se moc líbí. Kousky z kolekce jsou v tmavých podzimních odstínech bordó, modré a tmavě zelené. Celá kolekce je vyrobena z velice jemných materiálů.


FALL/WINTER 2012

PhotobucketPhotobucket
Photobucket
Photobucket

MISSONI FOR LINDEX

Photobucket Photobucket PhotobucketPhotobucket Photobucket

Tomorrow I am moving back to my boarding house. I hate the sunday when I go back there. I have to pack all my stuff, because it is not allowed to leave it there during the summer holiday and I have to get used to it again. My school lessons will change as well - I will not be classic lessons, but courses in german - so wish me good luck! Also my giveaway ended yesterday, the winner you can find here! Congratulations!

How do you like the Missoni for Lindex collection?

Zítra se stěhuji zpět na intr do Německa. Tu neděli, kdy se stěhuji, nenávidím. Zase si zvykat být sama, všechno si zabalit a tentokrát se mi bude měnit i škola. Z klasických tříd se stanou kurzy v němčině. Takže mi všichni držte palce. Také se omlouvám, jestli tady bude méně příspěvků než obvykle, ale myslím, že první týden bude náročný. Včera skončila giveaway od Sheinside a zde můžete nalézst vítěze. Gratuluji!

A jak se Vám nová kolece Missoni pro Lindex líbí? Máte nějaké favority?