Christmas is the time of wishes. I wish a lot and I decided to show you "My bag wishlist" that I would love to get in the near future. I am saving my money for them for a longer time. Here are my 3 bags that I love. My Chanel bags got unfortunately ruined (not even Chanel reminds forever), so that is the reason why I would like to get new bags. Before you say anything, my opinion is that it is better to buy a bag that you will love and stands longer, than hunders of bag that you will get bored of. I would rather insvest in less timeless pices.

Vánoce jsou časem přání. Sestavila jsem si "My bag wishlist", který bych Vám chtěla ukázat. Najdete v něm 3 kabelky, na které momentálně šetřím. Důvodem je to, že se mi mé 2 kabelky Chanel rozbily (bohužel i Chanel nevydrží věčně), tak proto bych si chtěla pořídit nové. Předtím, než se tu objeví "zbytečnost, rozmazlenost, apod." chtěla bych říct, že podle mě se vyplatí zainvestovat do nadčasového kousku, který Vám vydrží roky, než mít desítky kabelek, které Vás omrzí. (Já ty svoje měla opravdu dlouho.)

Photobucket Balenciaga Giant 12 City rose gold, in black

I have never liked Balenciaga, but in last weeks I got literally obsessed with this bag. I guess I have never loved bag that much as I love this one. I have never had Balenciaga. First I was not sure wether to go for a black or beige one, but this should be my very first Balenciaga bag and I wanted it to be black. Also they started making "rose gold" details. They look much softer that the classic golden ones. This bag is unfortunately not available, but I am working on to get it. This is my first "to get" bag.

Balenciaga se mi nikdy nijak extra nelíbila, ale v poslední době jsem si ji doslova zamilovala. Předtím se mi žádná kabelka nelíbila tak moc jako právě tahle. Už chápu, proč je viděná jako kabelková klasika. Nejdřív jsem flirtovala s myšlenkou pořídit si jí v béžové, ale nakonec jsem se rozhodla pro klasickou černou. Je to moje první Balenciaga a chci jí v černé. Nedávno začala Balenciaga dělat i detaily v "rose gold", z čehož mám ohromnou radost. Přijdou mi mnohem hezčí než ty klasické zlaté a celou kabelku zjemňují. Bohužel není k dostání online (v Evropě), ale už jsem našla způsob, jak ji objednat. Je to první kabelka, kterou bych si chtěla pořídit.


Photobucket
                              3.1 Phillip Lim Pashli satchel, black/gold

Pashli satchel is on my wishlist for about 5 months. The reason why I still have not buy it is simple. I am waiting till Feburary. I am going to the States (hopefully) where I want to buy it. It is much cheaper than in Europe. The shape reminds me of my Céline Boston bag, which I am really into. This looks the same size (when not even bigger), plus it has a shoulder strap which I am on my Boston bag missing.

Pashli satchel od 3.1 Phillipa Lima je na mém wishlistu už asi 5 měsíců. Jediný důvod, proč jsem si ho ještě nekoupila, je fakt, že v USA vyjde mnohem levněji. Jelikož se do USA chystám v únoru, chci si kabelku pořídit až tam. Tvarem i velikostí mi připomíná mojí Céline, se kterou jsem spokojená. Navíc má ještě "shoulder strap", který ne mé Céline postrádám.

Photobucket

                                   Alexander Wang Rocco bag, beide/gold

And finally I would love to get one bag in a light colour. I have not decided yet which I would like to get, but you know that I am into studs. I love the Rocco bag by Alexander Wang and I am thinking about buying in beige. But I am not really sure, so I want to wait before I will make any desicions about buying a beige one. Maybe I will go for another colour/shape/designer. Also I have for example PS1 or PS11 by Pronza Schouler on my wishlist, but these expensive. So, how do you like these bags? What do you think about them?

A nakonec bych si chtěla pořídit kabelku ve světlé barvě. Úplně jsem se nerozhodla, jestli to bude právě Rocco bag od Alexandra Wanga, kterou si pořídím. Miluju "studs" a líbí se mi, ale nejsem si s ní úplně jistá. Takže s ní ještě počkám. Také mám na wishlistu například PS1 nebo PS11 od Proenzy Schouler, ale ty jsou celkem drahé.A jak se Vám líbí kabelky?

Follow on Bloglovin - Like me on Facebook - Follow on Twitter Ask me on Formspring