Today I have for you my last outfit from USA. You do not know how badly I want to go back, especially when I look at these pictures. Mint is really in this spring. When I came to the Forever 21 store (which I have already told you about), there was mint everywhere. I really liked this dress. Added to that, I do not own anything in this colour, so that was the main reason why I bought it. Also I have purchased there some statement necklaces. They got really popular and I am definitely a fan of them. Talking about jewerly, I found this page with some amazing pieces. This one is my favourite. It was not hot that day, so I paired the dress with a blazer. I made it more girly with these kitten heels. I like the contrast with the Rocco bag, which matches perfectly.

Dneska mám pro Vás poslední oufit z Ameriky. Ani nevíte, jak moc bych se tam chtěla vrátit. O obchodě Forever 21 jsem Vám už říkala. Objevila jsem tam kromě jiného i tyhle mátové šaty. Obyčejně mě takovéhle barvy nechávají chladnou, ale tyhle mě zaujaly. Navíc nic v této barvě v šatníku nemám. Společně s šaty jsem si koupila i statement náhrdelníky. Ty jsem si v poslední době oblíbila. Přijde mi, že outfit krásně doplní. Nebylo moc teplo, takže jsem si před šaty oblékla ještě sako. Boty jsem zvolila na podpatku, které jsou mé oblíbené. Kabelku jsem si vzala od Alexandra Wanga - přijde mi, že k celému outfitu ladí.


dress - Forever 21 / blazer - Sheinside (link) / necklace - Forever 21 / heels - Zara / bag - Alexander Wang / sunglasses - Ray Ban