Many of you asked me to do more interior articles, so today I would like to show how I keep my jewelry and make-up stored. I have re-decorated my jewelry storage recently, so I have not show you this before. So, I hope you will like this, a little bit different article and maybe get inspired! :)

Když jsem Vám ukazovala můj npvý šatník, mnoho z Vás mi napsalo, že by Vás zajímali i jiné části pokoje. Dneska jsem se rozhodla Vám ukázat, jak skladuji doplňky a kosmetiku. Asi před 2 týdny jsem si kompletně přeoragnizovala pokoj, včetně kosmetiky a doplňků. Tak doufám, že se Vám článek bude líbit :)


I like to keep my favourite and most used things on the eyes. I have this make-up table from Ikea, where I keep my favourite pieces - some of my necklaces, rings on the cutest ring holder from Wonderelle, some watches and perfumes. The rest of my jewelry I keep in a drawer below.

Své oblíbené a nejvíc nošené doplňky si nechávám lehce dostupné, protože je nosím skoro každý den. Mám je uspořádané na make-upovém stolku z Ikey. Kromě náušnic, náhrdelníků, voňavek, tam mám také prstýnky na stojanu z eshopu Wonderelle a také hodinky.


My make-up I keep in plastic boxes from Ikea. It is very ordinary, you can see at the very first sight where is what you are looking for and you always find what you need. You can arrange the boxes however you will. I totally love this make-up holder!

Make-up mám v šuplíku, srovnaný v průhledných boxech z Ikey. Dlouho jsem hledala něco, v čem bych se vyznala a tyhle průhledné řadící boxy jsou na to jako dělané. Určitě bych je mohla jenom doporučit!


So, I hope you liked this article and definitely let me know in the comment if you liked it or not and if you want to see more interior articles! Wish you the best week(end)!

Tak doufám, že se Vám článek líbil. Určitě mi napište, jestli byste chtěli víc takovýhle interiérových článků a jestli se Vám takové články líbí! Mějste krásný víkend!