Here is another outfit we shot together with one and only Kamila <3. The photos were taken in the noon, it was incredibly hot, so in weather like this I try to put on the most less clothes I can. I have paired my new irregular skirt with a simple top and blouse around waist. I bought the skirt last week in Prague in Topshop, it reminds of my leather one, but this will be more comfortable for summer (its the same as the one in the "shop the look" section). I think that in weather like this, the blouse make a simple summer outfit looking really great. I have added my Steve Madden heels and Celine bag. Today I am off to Germany. I am planning to celebrate my birthday today, tomorrow I will get to know my results from my exams and we all will stay at the boarding at the weekend and celebrate a little.

Dneska mám další outfti, který jsme nafotily společně s Kamčou <3. Narozdíl od minulách fotek, jsme tyhle fotily v pravé poldne, takže bylo neuvěřitelné horko. Vyrazila v jednoduché kombinaci, kterou jsem doplnila košilí kolem pasu. Sukni mám novou, kupovala jsem jí minulý týden v Topshopu. Střihem mi připomíná mojí koženkovou, ale na léto bude tahle praktičtější (je to ta samá jako v sekci "shop the look"). Léto obecně mi z hlediska módy nevyhuje, nedá se toho moc kombinovat nebo vrstvit. Myslím si, že ale košile kolem pasu tady v létě uvidíte často, krásně doplní i nejjednodušší outfity. Přidala jsem Celine a boty na podpatku od Steva Maddena. Patří k mým nejoblínějším a ráda bych si nějaké podobné boty na léto ještě pořídila. 


photos by Kamila

top - COS / skirt - Topshop / blouse - Choies / heels - Steve Madden / bag - Celine / sunglasses - Ray Ban / watch - Michael Kors

SHOP THE LOOK