unnamed

A lot of you have been curious about my Milan Fashion Week. To lighten you in, today I would like to show to you how a day of a Fashion Week looks like. Attending fashion shows and being street style shot feels amazing, however it is stressful too. Stressful a lot. Everything has to look perfect, from head to toe. Not only outfit plays an important role, but also make-up is really important. I am lucky I had the make-up by Maybelline with me, that helped me to look fresh the whole day. So how does the day look like?

Koncem února jsem letěla do Milána, kde byly představované kolekce na pozdim/zimu 2015. Jelikož se mě hodně z Vás na Fashion Week ptalo, chtěla bych Vám ukázat, jak takový "fashion weekový" den vypadá. Ikdyž se to nezdá, chodit na přehlídky je poměrně stresující. Většinou nejsou na jednom místě, takže přejíždíte z místa na místa a mezitím se musíte stihnout převléknout a upravit. Navíc všechno musí vypadat perfektně - jak outfit, tak make-up. V Miláně jsem používala nový make-up od Maybelline, díky kterému jsem se cítila pořád svěže a stres na mě nebyl znát. 5 z Vás ho budou moct otestovat na vlatsní kůži. Stačí mi napsat, jak vypadá Váš stresující den a 5 nejoriginálších komentářů odměním právě tímto make-upem
Takže jak takový den vypadá?


7:00 - Waking up + make-up

DSC_0617 (1) DSC_0642

When attending Fashion Week, I have to wake up early in order to manage all shows and showrooms. One of the most important things during Fashion Week is make-up. Everyone wants to look at his/hers best. During the Fashion Week I used the "Better Skin" make-up by Maybelline, which looks super natural and also keeps the skin fresh during the whole day.

Většinou mám na Fashion Weeku nabitý program, takže musím vstávat celkem brzo, abych všechno stihla. Jak už jsem psala, make-up je na Fashion Weeku důležitý. Všichni chtějí vypadat nejlépe a tak hraje make-up důležitou roli. Během Fashion Weeku jsem používala make-up "Better Skin" od Maybelline. Musím říct, že mě opravdu překvapil, působí přirozeně a během dne jsem ho musela jen párkrát přepudrovat.

mama

8:00 - Showroom

DSC_0709

Mostly my day started with picking up outfits for the day at the showroom. The good thing is that showroom of my brand was in the city centre, so we had a big pick of cafes where could go afterwards.

Jako první jsem měla většinou návštěvu showroomu, kde jsem si vyzvedla outfity na daný den. Většina showroomů je naštěstí v centru, kde i plno snídaňových kaváren.

8:45 - Breakfast

DSC_0210

Breakfast is the most important meal of the day for me. I would die without grabbing a meal in the morning. With a lot of coffee, of course. During the breakfast I also check my emails, answer your questions and scroll Instagram.

Svůj den bych nepřežila bez snídaně a samozřejmě kávy. Během snídaně a ráno obecně odpovídám na emaily, případně Vaše dotazy a samozřejmě také nezapomenu zkontrolovat facebookovou stránku blogu a Instagram.

DSC_0225 DSC_0221

10:00 - Outfit shooting 

DSC_0462

As much as I would like to keep you informed about all my outfits, I am unfortunately not able to show you each Fashion Week outfit I wore. I decided to show you at least one outfit from each day. Mostly we took the picture in the morning or around noon, when we had some time left before the shows.

Ráda bych Vám ukázala všechny fashion weekové outfity, které jsem měla na sobě, ale bohužel jsem tolikrát během dne fotit nestíhala. Proto jsem se rozhodla ukázat Vám vždy alespoň 1 outfit z každého dne. Fotili jsme hlavně dopoledne, když jsme měli před přehlídkou čas.

DSC_0366 (2)


11:00 - Way to show

DSC_0648

Some shows started early in the noon, mine were however around 11/11:30 am first. In my bag I mostly had my make-up, but as said before, I didn't need it much during the day with some cosmetics, my Iphone and camera.

Přehlídky někdy začínaly už ráno. Já první měla vždycky kolem 11/11:30. S sebou na přehlídku jsem měla jsem měla make-up (který jsem ale potřebovala upravit jen vyjímečně), pudr, rtěnku, Iphone, kamerku a foťák.

11:30 - First show

DSC_0047

The first show of the day was Just Cavalli. I was lucky that I could experience the whole show from the front row, which allowed me to see the clothes from very close and also I could take some pictures for you.

První přehlídka na programu byla Just Cavalli. Měla jsem štěstí, že jsem seděla ve "front row", odkud jsem měla skvělý výhled na všechny modely a také jsem mohla fotit hodně fotek jak na blog (mohli jste vidět v článku o Miláně), tak na Instagram.

13:00 - Lunch time

DSC_0595

Sometimes it's very hard to find some time left for lunch. I am a person, who would be nervous hungry, so I always tried to manage my time, so that I could gab some food. I am a big Ladurée fan, so we grabbed there some salad and of course, macaroons to go!

Někdy je během Fashion Weeku těžké si najít čas na oběd. Já jsem zvyklá jíst několikrát denně, takže jsem se snažila si den naplánovat tak, abych si něj čas našla. Párkrát jsme byli v mém oblíbeném Ladurée na salátu a samozřejmě i na makronkách "to go". 

DSC_0623

14:15 - Little shopping

DSC_0561

One thing great about Fashion Weeks is that they're in the most fashionable cities with a lot of stores. No matter if Milan, Paris, New York or London, you'll find a big pick of stores in each of cities mentioned. When traveling, I always bring a little something with me from the city I was.

Fashion Weeky se vždycky odehrávají v "městech módy" - v New Yorku, Londýně, Paříži i Miláně je nespočet obchodů. Vžycky, když někam cestuji, si chci přivézst něco domů - tentokrát to byly náušnice od Diora.

DSC_0558

16:00 - Outfit change

DSC_0714


Before the second show of the day, I have to change my outfit. Either I went back to our hotel or I changed in the car before the show.

Před další přehlídku jsem se převlékla do druhého outfitu, který jsem si vyzvedla ráno v showroomu. Pokud jsem měla čas, převlékla jsem se v našem hotelu. Když jsem spěchala, musela jsem to zvládnout v autě.

16:30 - Way to the show, make-up check

DSC_0773 DSC_0868

And of course I also checked my make-up, powdered it a little and went for a brighter lipstick. I also checked my Instagram, added some photos eventually and used my "to-go" charger.

Na cestě na přehlídku jsem také zkontrovala make-up, jen ho přepudrovala a tentokrát zvolila světlejší rtěnku. V autě jsem si také dobíjela telefon, aby mi vydržel celou přehlídku, kontrolovala Instagram a případně tam i přidávala i fotky.

DSC_0799

17:00 - Second show

cosmo1

The last, but not least, show was Roberto Cavalli in the afternoon. A lot of beatiful dresses, bold colours and romantic styles. I guess I don't have to say more. Roberto Cavalli was simply unforgettable!

Moje další přehlídka byla přímo Roberto Cavalli. I na ní jsem měla příležitost sedět v první řadě, takže jsem měla úžasný výhled na všechny krásné šaty. Ani snad nemuísm dodávat, že celá show byla nezapomenutelná.

18:00 - Being street style shot

unnamed

One of the many reasons I love Fashion Weeks is streetstyle. You'll never see so many perfect-dressed people in one place. Me myself was streetstyle-shot several times, which felt really amazing!

Jedna z věcí, kterou na Fashion Weekách miluju, je streetstyle. Nikde jinde nepotkáte tolik dobře oblečených lidí najednou. Sama jsem byla po přehlídce několikrát vyfocená.

19:30 - Dinner time

2reio0m

After a stressful I just wanted to sit down for a moment, enjoy the dinner a simply relax for a while. There were many amazing restaurants in Milan. Most of the time I went for a salad, just like in the photo above!

Večer, po náročném dni, jsme si šli někam na večeři a chvíli "relaxovali". V Miláně je spousta skvělých restauarcí a o italském jídle ani nemluvě. Tak doufám, že se Vám článek líbil. Připomínám, že soutěžit můžete až do 5.4. Výherci budou vybráni a oznámeni na facebookové stránce blogu - tady. Tak Vám všem přeji hodně štěstí a těším se na Vaše komentáře!