DSC_0931

When traveling, feeling good at hotels is really important to me. We always pick hotels that we feel like "home" in. This time we spent a couple of days at the Iroquois New York and we absolutely loved it. Today's pictures are a little bit different, a mixture of photos from our hotel and new in, so I hope you will enjoy it!

Vždycky, když někam cestujeme, pečlivě vybíráme hotel. Musíme se v něm cítím dobře, skoro "jako doma". První tři noci v New Yorku jsme strávili v hotelu Iroquois New York. V dnešním článku bych Vám chtěla ukázat pár fotek právě z tohoto hotelu, kde jsem Vám zároveň vyfotila i pár věcí, které jsem si tady v NYC pořídila.

The 4-star hotel is located in Midtown, which is a perfect location between Soho and Upper Sides. It is also very near Times Squares, Empire State Building and 5th Avenue, even Central Park is walkable. It is furnished beautifully, in a luxurious style. The service in the hotel was also very good, the food delicious and the stuff was very nice and helpful. I can only recommend the hotel if you are looking for a place to stay at when visiting NYC (still dreaming about their breakfast, which you can also order in room!). Added to that they offer a free wifi, they bring you New York Times to your room each morning and there is also a restaurant in the hotel. All in all I have nothing to point out, I would definitely book this one again and sha'll I visit NYC some time in the future, I will probably book a room here again.

Tento čtyřhvězdičkový hotel se nachazí v Midtown, což je podle mě jedno z nejlepších míst na "bydlení". Je to kousek od Soho i na obě Upper Sides, pěšky se pak dá dojít na Times Square, 5th Avenue, Empire State Building a dokonce i Central Parku. Pokud hledáte hotel v NYC, rozhodně se na Iroquois koukněte. Pokoj jsme měli opravdu prostorný a krásně zařízený, jídlo bylo výborné (zamilovala jsem si jejich snídani, kterou donášejí i na pokoj!) a personál víc než ochotný. Navíc hotel nabízí i zdarma wifi, ráno Vám přinesou noviny až na pokoj a přímo v hotelu se nachází i restaurace. Celkově jsme byly moc spokojené, hotelu nemám ani co vytknout a pokud poletím do NYC znovu, pravděpodobně budu bookovat v Iroquois. 

DSC_0302 DSC_0311 DSC_0356 DSC_0361 DSC_0402 DSC_0741 DSC_0343 DSC_0847 DSC_0616 DSC_0596 DSC_0396 DSC_0388 DSC_0770 DSC_0413 DSC_0557 DSC_0420 DSC_0788 DSC_0800

special thanks to  Iroquois New York