Monday, February 29, 2016

SHOPPING IN MILAN

DSC_0758

When purchasing something more expensive, I always try to make the purchase when I am on a vacation or somewhere abroad. Purchasing designer items is always a great experience for me and when purchasing on a vacation, the item reminds me of that place and how many memories I have from there. For shopping in Milan I went for a casual all-black outfit, wearing a black turtle neck, black skinny jeans and a fringe leather jacket. I have added studded boots by Givenchy and my Le Boy bag!

Nakupování v dražších obchodech je pro mě tak trochu zážitkem. Servis je na úrovni, všechno v butiku vypadá perfektně  a občas si i v butiku dám/e vodu, kávu nebo případně skleničku. Myslím, že takové nákupy mají svoje kouzlo a člověk si je chce patřičně užít. Já se snažím si dražší věci pořizovat v zahraničí nebo na dovolené. Daná věc mi pak to místo připomíná a má pro mě tak mnohem větší hodnotu. Teď v Miláně jsem si pořídila kabelku, po které jsem koukala už delší dobu. Skoro každý den jsem se na ní dívala na internetu a v butiku na Via Saint'Andrea to byla láska na první pohled (ale o kabelce víc až příště). Outfit na nákupy většinou volím pohodlný, jako je tenhle all black - černé skinny džíny, černý rolák a přes to nová koženková bunda, která má na zádech třásně. Outfit jsem doplnila Le Boyem, brýlemi Celine a stříbrnými doplňky!

DSC_0639
DSC_0725DSC_0580 DSC_0501
DSC_0762 DSC_0685
DSC_0659


OUTFIT DETAILS

American Apparel turtle neck (similar)
Topshop jeans (similar)
River Island leather jacket (similar)
Givenchy boots (similar)
Chanel bag (similar)
Celine sunglasses (similar)
Michael Kors watch 
(similar)

SHOP MY OUTFITSHARE:

16 comments

 1. I remember that time I got my Neverfull. You must have the best life ever for all us baglovers ;D

  ReplyDelete
 2. kupila si si bielu chanel mas ju na fotke na insta je ju torchu vidno

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nope, bílou jsem si nekoupila ;)

   Delete
  2. tak sa mýlim sory ale vyzera jak biela no ten roh ale asi to bude svetla farba :)

   Delete
 3. Cannot wait to see what you bought! I think your photos from vacations are always stunning and these Milan photos (as a whole) are honestly the best photos I've ever seen from you! Your instagram feed is beautiful and I love the creativity and outfits. Rather than being a fashion blog, your blog is definitely a personal style blog now. I love how you incorporate the places (like the cathedral in Milan) into your outfit photos, it makes them even more stunning, especially when the colors compliment each other. This outfit is so simple but I love the combination of the different textures, and of course the all black element. You are so stylish and I love the all the pieces and how the shopping bag fits with your look. I completely agree with you about buying designer items on vacation, but only if I travelled as much as you do! Can't wait to see more Milan pictures in five days!

  ReplyDelete
 4. I want to see everything you bought in Milan! Your instagram was making me so wanderlust, I love how you take and edit your photos :)

  www.blossomikebana.com

  ReplyDelete
 5. Baru blog na úžasný úrovni, outfity origo a hlavně perfektně padnoucí kousky, což se mi přesně líbí a na někerejch blogerkách mi to chybí, jak se snažej bejt hlavně trendy. Fandim a vždycky budu!

  ReplyDelete
 6. This outfit is absolutely perfect! Love everything in this outfit from top to bottom!

  huemonochrome.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Prosím tě, jaký foťák používáš? Máš pokaždé úplně dokonalé fotky.

  ReplyDelete
 8. You look amazing 💗

  xx Tschok | www.thedetsornfactory.blogspot.de

  ReplyDelete
 9. neco pro tebe http://www.cernobilyblog.com/index.php/40-blogerka-vs-cernobily-bloger

  ReplyDelete
 10. Love your style and photos.

  My blog - http://www.danielainthelibrary.com/

  ReplyDelete
 11. I always love your style.. Youre my inspiration..

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig