DSC_0166

Every time I get myself a little something at Chanel, I feel really blessed and excited. I was my a dream for many years to buy myself a Chanel bag. This dream came true three times and I still can't believe that I am able to purchase a bag like this for me. Because I already have two black bags by Chanel, this time I was going for something a little different, something a little lighter. I was deciding between the medium flap bag in dark beige and this brand new Le Boy in light beige. And you can see my decision when you keep reading!

Už pár let jsem snila o tom jednou si koupit Chanelku. Nikdy by mě nenapadlo, že si jí jednou budu moct sama koupit, natož v 19 vlastnit hned 3. Jelikož mám už 2 černé Chanelky, tentokrát jsem chtěla něco jiného. Něco svěžího a nového. V butiku na Via Santa'Andrea jsem se rozhodovala mezi tmavě béžovou flap bag v medium a světle béžovým medium Le Boyem. A jak jsem se rozhodla se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení!

DSC_0216

Chanel Le Boy Cruise SS16 collection in Calfskin & light beige

DSC_0137

In the end I went for the Le Boy bag in medium size, calfskin, in the colour light beige. This is the size I already have my other Boy, which to me, is the best size of the Le Boy bag. The colour is something between off white and light beige, which I think is what makes this bag so unique. 

Nakonec jsem se rozhodla pro Le Boye ve velikosti medium, jehněčí kůži, ve světle béžové. Přesně v této velikosti mám už mého černého Le Boye. V této velikosti se mi líbí nejvíc. Myslím, že v této barvě je nevšední a snad ještě hezčí než v klasické černé.

DSC_0192

The only thing that I didn't enjoy about the purchase was the in-store service. I purchased the bag in the official Chanel store in Milan, which is located on Via Sant'Andrea 10. I already shopped at Chanel in Paris, Berlin and Dubai, where the service was excellent. Here in Milan we waited for a long time (even though the store was not crowded) and the staff didn't even ask if we wanted something to drink. All employees seemed very sassy, which made me regret a little that I didn't purchase the bag in another store, which to me, would be a nicer experience. So if you're about to make a purchase at Chanel, I'd choose a different city if I was you!

Jediná věc, kterou bych vytkla, byl servis v prodejně. Kabelku jsem kupovala v oficiálním obchodě Chanel, který v Miláně je na Via Sant'Adrea 10. Mám skvělé zkušenosti s nákupem v Berlíně, Paříži i Dubaji, ale bohužel Miláno mě trochu zklamalo. V prodejně jsme čekali poměrně dlouho (přestože v krámě skoro nikdo nebyl) a nebylo nám nabídnuto ani nic k pití (což je v luxusních obchodech samozřejmostí). Takže pokud plánujete nákup v Chanelu, na Vašem místě bych vybrala jiné místo, kde si nákup užijete na 100%!

DSC_0167
DSC_0198

As said, I am so in love with my new bag and I cannot wait till I show it to you in an outfit (which will be probably very soon!). How do you like it?

Z kabelky mám ohromnou radost a už se nemůžu dočkat až Vám jí ukážu v outfitu (což bude určitě brzy!). A jak se líbí Vám?

SHOP SIMILAR