milan_fashion_week_aw_2016_day4-81 (Copy).jpg

Even though Fashion Week in Milan is over now, I still have a lot of to share with you from there. Today I want to show you my second look from there, which I wore to the Ermanno Scervino and Jil Sander show, and also the Versace presentation, where I went together with my fashion week partner in crime, Eva from Glamazon. As you can guess, this look is inspired by Italian fashion, which to me is very colourful and very printed. I wore this gorgeous dress by Vivetta, which I got at Gasmy. I have added lace-up heels and my Chloé bag. I feel like the dress is very different, so I was also looking for a very different hair style. I made one big braid, which to me looks very chic together with the dress. Even though this outfit is kinda simple, I feel like there is some power in it. The pictures were taken by super-talented Christan from The Styleograph!

Milánský Fashion Week sice už skončil, ale tady na blogu ještě chvíli potrvá - mám pro Vás ještě spoustu článků a outfitů. Dneska bych Vám chtěla ukázat další look, který jsem si oblékla nejen na přehlídku Ermanno Scervino a Jil Sander, ale i na prezentaci nové kolekce Versace, kde jsem byla společně s Evou z Glamazonu. Jak jste asi poznali, look je inspirovaný italskou módou a streetstylem - což pro mě oboje znamená barvy a potisky. Na sebe jsem si tedy oblékla šaty značky Vivetta, které jsem vybrala na italském eshopu Gasmy. Vivetta je italská značka, která během Fashion Weeku dokonce měla i přehlídku - takže mě celkem mrzí, že jsem odletěla a přehlídku nestihla. Šaty jsem přepásala a přidala k nim šněrovací podpatky společně s Mini Drew od Chloé. Jelikož jsou šaty samy unikátním kouskem, chtěla jsem je doplnit i trochu "jiným" účesem - zvolila jsem velký cop, který jsem omotala kolem hlavy. Myslím, že k šatům se hodí skvěle. A za fotky děkuji Christianovi z Thestyleograph!

milan_fashion_week_aw_2016_day4-89 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day4-87 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day4-107 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day4-105 (Copy)
milan_fashion_week_aw_2016_day4-110 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day4-79 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day4-108 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day4-77 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day4-74 (Copy)

OUTFIT DETAILS

Vivetta dress via Gasmy (here)
Stuart Weitzman heels (here)
Chloé bag (here)
Celine sunglasses (similar)
Marc Jacobs watch (similar)
Hermes bracelet (similar)

SHOP MY OUTFIT