milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-200 (Copy)

Oh Milan, how I've missed you! It's been a year since I visited the Italian capital of fashion and I have to admit, that I really missed this place. I am more than happy to be back and see this city again! I arrived a couple of days ago and today I would like to share with you the look, which I wore for the first day of Milan Fashion Week. Even though Milan is all about colours, I sticked to my style with a classy black and white combo. I met with Christian from The Styleograph, who took these beautiful pictures for me (you already him, because he also took my Eiffel Tower ones). I paired a simple white shirt with a black skirt, added a black cape and my overknee boots by Stuart Weitzman. I went for golden jewerly, Mini Drew bag by Chloé and a hat to add a little mystery to the look!

Je to přesně rok od té doby, co jsem naposledy navštívila Miláno. Minulý rok, stějně jako letos, jsem se tady účastnila Fashion Weeku. Musím přiznat, že mi Miláno chybělo a že jsem moc ráda, že jsem se sem mohla znovu podívat. Milánský styl je plný barev, potisků a vzorů a přestože jsem měla pocit, že bych si měla obléct něco alespoň trochu barevného, zůstala jsem věrná černo-bílé klasice. Zkombinovala jsem bílou košili, černou sukni a cape, kterou už znáte z předchozího postu. Outfit jsem doplnila vysokými kozačkami Stuart Weitzman, zlatými šperky, Mini Drew od Chloé a kloboukem. Za fotky děkuji Christianu ze The Styleograph, kterého už ale znáte - fotil mě například na pařížském fashion weeku a taky u Eiffelovky!

milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-211 (Copy)
milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-210 (Copy)
milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-215 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-209 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-214 (Copy)
milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-213 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-205 (Copy) milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-201 (Copy)
milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-216 (Copy)
milan_fashion_week_aw_2016_day2_getty-206 (Copy)

photos by Styleograph

OUTFIT DETAILS

Missguided cape (similar)
Zara shirt (similar)
Topshop skirt (similar)
Stuart Weitzman boots (similar)
Chloé bag (similar)
Topshop hat (similar)
Marc Jacobs watch (similar)
Hermes bracelet (similar)
Michael Kors bracelet (similar)

SHOP MY OUTFIT