DSC_0244

In my entire life, I spent days, maybe months waiting on airports and being on a plane. Firstly, it's because we (me and my family), love to travel and secondly, it's because I also travel a lot because of my job (blogging). In the past, in was a horror for me to wait on airports, but now I enjoy spending there some time before I leave.

- What do I do at the airport: sit down in restaurant/café, grab a coffee, do school work, write my blogposts, shop a little or just take a walk around

- What do I eat at the airport: When it comes to traveling, I try to eat healthy, with a lot of fruits, vegetables and water. Usually I eat salads, fruits or sushi. I drink a lot of water. I think it's important to eat healthy when traveling. In my opinion it helps you feel better when sitting several hours on a plane. I also always take my own food on board, because that is a better option for me - eating smaller every 2/3 hours works better than just eat once a big, caloric meal!

Na cestování jsem zvyklá už od mala. Za celý svůj život jsem na letišti určitě strávila několik desítek dní (pokud se by se to všechno sečetlo dohromady). Ze začátku mi čekání na letišti vůbec neubíhalo, ale s postupem času jsem si našla způsob, jak si čekání zpříjemnit. 

- Co dělám na letišti: Jako první si vždycky sednu do kavárny/restaurace. Kávu si dávám skoro pokaždé, když letím. Čas si pak zkracuji školní prací, psaním článků a focením. Také se vždycky podívám do pár obchodech - hlavně do Victoria's Secret.

- Co jím: Myslím, že je důležité jíst zdravě pokud cestujete. Mně to pomáhá se cítit lépe a dálkových letech. Na letišti si většinou dávám salát, ovoce nebo sushi. Snažím se pít hodně vody, protože mám problém s otoky. Na palubu si vždycky beru vlastní jídlo, protože mi přijde lepší jíst méně každé 2/3 hodiny než jen jednou sníst velké, kalorické jídlo.

DSC_0069 DSC_0079

When it comes to my traveling style, I usually go for something casual and comfortable, like this outfit - a combination of ripped jeans, black top and burgundy cardigan, which I matched with my burgundy Antigona bag! I think you can enjoy the truly comfort, when it comes to traveling, in the business class. Air France has a special promotion, that you can save up to 1000 euros when booking the business class 90 days prior your trip! I think this is a great deal and it makes the business class more accessible! This deal is available for (usually) for everyone, who books in advance. The conditions are that the booking has to be minimum 7 day trip, cannot be modified, is non refundable and the tickets are for North/South American, Asian and Caribbean destinations!


Co se týče cestovních outfitů - u nich preferuji hlavně pohodlí. Většinou létám ve skinny džínách, svetru a teniskách nebo kotníkových kozačkách. Myslím, že hlavně jde o to se cítit pohodlně. Pohodlí mám spojené hlavní s první třídou, která je teď u Air France dostupnější. Pokud letíte do Jižní/Severní Ameriky, Asie nebo Karibiku minimálně na 7 dní a bookujete minimálně 90 dní dopředu, tak díky jejich speciální akci můžete ušetřit až 1000 euro! Podmínkou také je, že letenka nesmí být vratná ani nijak upravována.

DSC_0064 DSC_0077
DSC_0353

SHOP THE AIRPORT STYLE