Thursday, January 4, 2018

(FASHION) RESOLUTIONS & WISHLIST

IMG-6090

It's unbelievable that it is already 4th of January 2018! I remember that just like yesterday it was 20th of December - crazy how the time flies! Just because the new year is here, I decided to share with you some of my (fashion) resultions and also my wishlist for 2018. I am going to talk about the pieces I would like to invest in and why, the pieces I would like to avoid and in general what I would like to achieve this year. So, I hope you will enjoy this post and also, that you will comment what is your personal resolution for this year!

Ani nemůžu uvěřit tomu, že je už 4.ledna. Přijde mi to jako včera, když bylo 20.prosince a já doma všechno zdobila na Vánoce. Nový rok je už ale za námi a i já patřím k těm, kteří si každý rok dávají novoroční předsevzetí. V tomto článku bych Vám chtěla představit ty módní i "nemódní". Doufám, že i Vy se podělíte o ty svoje v komentářích!

IMG-0480

1. INVEST MORE INTO CLASSICS

I was more than lucky to get myself a great bag collection - by the age of 21 I had over 30 bags. Yet, year by year I learn more and more that it's better to invest into classical, ageless brands like Chanel Dior or Fendi. Even though my style changes over the years, I am always tending to wear those timeless pieces over the seasonal ones. In the end, these pieces are also the ones which are going to last over the seasons and which I can always re-sell for the same value, if needed. That's why my first resolution is to invest more into those pieces over the seasonal ones, which will be out after a season.  

Ve svých 21 letech jsem měla to "štěstí", že jsem si mohla pořídit pořádnou sbírkou kabelek. Momentálně vlastním víc jak 30 kabelek, nespočet designérských bot a kousků - čím dál se ale utvrzuji v tom, že se vyplatí investovat do nesmrtelných značek jako je Chanel, Dior a nebo Fendi. Myslím, že tyto značky budou vždycky in a že vždycky dají "prodat" za cenu, za kterou je člověk koupil. 

IMG-4489

2. TRAVEL AS MUCH AS YOU CAN

In my life I was more than lucky to visit over 25 countries in the entire world. I am 21 years old now, with the incredible opportunity to see so much more from the world thanks to my job. My studies and my university were holding me back from this for the past 4 years, yet after February I am going to be finally free - as silly as sounds. I would like to take use chance as much as I can and travel to all the places on my bucketlist - like Santorini, Positano, Maldives, Bora Bora, and so many more!

Kromě mé sbírky kabelek jsem měla také to štěstí navštívit více jak 25 zemí na celém světě - moji rodiče vždycky rádi cestovali a teď díky své práci mám tu šanci po celém světě. Tuhle šanci jsem bohužel nemohla využít 100% díky své univerzitě, ve které studuji prezenční studium. Přestotak jsem zvldla všechno tak, že jsem na to víc jak pyšná - ale bohužel jsem nemohla těchto možností využít 100%. Od února tomu bude ale jinak a já se nemůžu dočkat být konečně "volná" a navštívit destinace, které jsou na mém "bucketlistu" - Benátky, Santorini, Bora Bora, Maledivy, atd.!

IMG-0146

3. DON'T GET YOUR PURCHASES INFLUENCED BY INSTAGRAM

Please, don't let me I am not the only one who sometimes sees something "cool" on Instagram, has the feeling to have it SO BADLY and ends up NEVER wearing, like EVER. Of course, social media play an important role in our lives, yet in this year I would like to avoid unnecessary spendings on things I don't need. Sometimes I see things which look cool on other people, yet are not 100% my style and I would like to avoid those.

Doufám, že nejsem jediná, krerá na Instagramu často vidí a má nutně pocit, že to "strašně musí mít" a nakonec si danou věc oblékla tak maximálně jednou. Vím, že sociální sítě v dnešní době hrají důležitou roli, ale já bych se právě při nakupování chtěla oddálit od sociálních sítích a koupovat si opravdu jen to, co je 100% můj styl.

IMG-4881

4. GET YOUR OWN "HOME"

As crazy as it might sound, I am actually living in a suitcase since 2008. 2008. That's 10 YEARS. 10 YEARS of constantly going from a place to another, living on trains, planes and in suitcases. Even though this shaped me the person I am today, I have to say that it would be nice to have a place I could call home. My own place. So as my main goal for this year I want to purchase / rent out a place which would be just MINE. 

Vím, že to ve 21 zní trošku pateticky, ale konečně bych si chtěla pořídt svůj vlastní byt, který by byl můj "domovem". Od roku 2008 - což je jen tak mezi řečí 10 LET - jsem bydlela v kufru. Nejdříc 6 let na internátě, pak 3 roky v Dráždaněch, v Mnichově, v Barceloně, v Ústí, v Praze, v Düsseldorfu. Moc si této příležitosti vážím, ale bylo by super mít konečně jedno místo, které by bylo "mým domovem".

IMG-7442

5. TAKE OPPURTINITIES & CHALLENGE YOURSELF


I always like to keep myself focus by challenging myself by taking a step further, no matter if it's taking a picture which involved re-decorating the whole room or going to a roof of a building. When I look at my pictures from a year ago, it feels like a completely different person. I went such a long journey not only in the concept, but also in the editing, that I would like to continue to challenge myself with different locations in order to keep myself getting better and better (or at least I hope that's how you perceive it).

Jsem člověk, který má ráda výzvy. Myslím si, že mi pomáhají se posunout o krok dál. Jenom když se podívám na fotky z minulého roku a z posledního měsíce, mám pocit, že je pořídili 2 různé osoby.  V posledním roce jsem několikrát "vystoupila ze svojí komfortní zóny" - něolikrát kompletně přstavěla celý hotelový pokoj, fotila na střěše (přitom mám strach z výšek) atd. Myslím, že díky tomu se posouvám někam dál a že i to udržuje můj Instagram a blog "jiný".

unnamed (2)

6. STAY TRUE TO MYSELF

With the social media getting more and more value in the world of marketing, I feel some bloggers have lost their "spark" by selling themselves to the brand way too much. I mean, I am not saying that I am not working with brands. I DO - yet, I am VERY picky who I am working with and which image I want to shout out to my followers. I would never want to become one of the people who are just getting paid without having a "soul" - because I have a soul, fashion in my soul.


A jako poslední bych chtěla zůstat "věrná" sama sobě. V dnešní době, alespoň já mám ten pocit, že se spousta bloggerů prodává značkám a tak nějak ztratia svoje kouzlo. Já bych se tedy nechtěla stát jedním z nich a ráda bych i nadále zůstala Vaším zdrojem inspirace...

MY 2018 WISHLIST


SHARE:

10 comments

 1. Great resolutions! Travel more and to new places is one of mine, too. I want to explore more of the world before I get tied down to life! ❤️

  Charmaine Ng | Architecture & Lifestyle Blog
  http://charmainenyw.com

  ReplyDelete
 2. Such a great goals you gave for this year, I am totally inspired and will work on some of those in my life this year too. Good luck to you!

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. Lovely post dear! x

  www.evdaily.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. I truly take pleasure in approaching your blog site! Olivia Dunham Jacket Fringe

  ReplyDelete
 5. Great resolutions! I hope you achieve them in 2018. x

  www.yzwears.com

  ReplyDelete
 6. So, I hope you will enjoy this post and also, that you will comment what is your personal resolution for this year!

  ReplyDelete
 7. So, I hope you will enjoy this post and also, that you will comment what is your personal resolution for this year!

  ReplyDelete
 8. Nice Article Very Helpful ! Thanks for sharing ! Also check Tutuapp APK

  ReplyDelete
 9. Very Interesting and wonderful information keep sharing this post kindly check
  windows 7 free product key

  ReplyDelete
 10. Very Interesting and wonderful information keep sharing this post kindly check
  windows 7 free product key

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig