Sunday, January 7, 2018

SHOPPING DAYS IN PARIS

DSC_0449-4

Good morning everyone! I hope that you are doing well and that you all enjoyed the weekend! To me, the weekend felt super-short. As you might or might not know, I am in Düsseldorf at the moment helping my boyfriend to move here, so my days have been more than long, stressful and busy. Today I have one last look for you from Paris. When in Paris, I always feel a little spendy than usual. On my last trip there I bought there a pair of Gucci sneakers, a scarf at Louis Vuitton (which unfortunately got stolen from my car) and a pair of boots, also at Louis Vuitton. For shopping, I usually wear comfy, chic looks in which I can run around the city. This time I went for a came turtle neck combined with a camel coat and a pair of leather leggings. I have added my ankle boots by Zanotti which are super comfortable and matched my Gucci Marmont bag with my belt! So, how do you like the look?

Krásnou neděli všem! Doufám, že jste si užili víkend - mně víkend přišel opravdu krátký. Jak asi víte (nebo nevíte), od minulého týdne jsem v Düsseldorfu, kam se mi přistěhoval přítel, takže můj týden byl plný vynášení věcí, nakupování, zařizování, montování a uklízení. Doufám, že se příští týden konečně dostanu do města a najdu nějakou příjemnou kavárnu, restauraci a možná se i podívám po obchodech. Dneska mám pro Vás ještě jeden outfit z Paříže. Vždycky, když jsem v hlavním městě Francie, mám pocit, že si musím něco přivézt zpět. Naposledy jsem si tam koupila Gucci tenisky, které byly na mém wishlistu již delší dobu, šálu od Louise Vuittona (kterou mi bohužel ukradli z auta) a také nové kozačky od Louise Vuittona, které jsem si zamilovala. Na nákupy vždycky volím pohodlné kombinace, ve kterých vydržím "běhat" celý den. Tentokrát jsem zkombinovala kamelový rolák s kamelovým svetrem a koženými legínami. Přidala jsem kotníkové kozačky od Guiseppe Zanotiho, které jsou opravdu poholdné a look doplnila kabelkou Gucci, která ladí s mým páskem. Tak doufám, že se Vám look líbí a že nejsem jediná, která si vždycky z cest něco přiveze...
DSC_0530-2
DSC_0439-2 DSC_0591-2 DSC_0536-2

OUTFIT DETAILS


Vivetta sweater via Bruna Rosso (here)
Balenciaga leggings (similar)
Topshop coat (similar)
Guiseppe Zanotti boots (similar)
Gucci bag (here)
Gucci belt (here)

SHOP MY LOOKSHARE:

12 comments

 1. Camel and camel is the perfect combination!

  http://www.arabellawright.com/

  ReplyDelete
 2. Your bag and coat are absolutely amazing and such a trendy and must have items!! I love your elegant and minimalistic style. :)

  https://lartoffashion.com

  ReplyDelete
 3. You look so chic. I love the tan coat over the tan sweater!

  xx freshfizzle

  ReplyDelete
 4. Isn’t this a repeat from July?

  ReplyDelete
  Replies
  1. well, not sure about you but I am normally not wearing a coat in Ju,y...

   Delete
 5. Isn’t this a repeat from July?

  ReplyDelete
 6. Isn’t this a repeat from July?

  ReplyDelete
 7. Isn’t this a repeat from July?

  ReplyDelete
 8. I am really impress with you for the selecting of new and unique topic and also well written article on it. Thanks for sharing with us.
  Online Shopping

  ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig