Thursday, August 25, 2022

THE PERFECT RING FOR - EVERYDAY - LIFE

mj4-2 
Good afternoon everyone! I hope you are doing well. Today I would like to not only show you my outfit which I wore a couple of days ago but I would also like to talk about jewelry - because diamonds are girls best friend, right?! I recently invested into a special piece: a diamond ring made by MJ Jewels which is Dubai based company focusing on high jewelry production. As a business woman, I think it is super important to reward yourself for your hard work from time to time - so why not to invest into a life-lasting piece?

Krásné odpoledne všem! Doufám, že se všichni máte dobře! Dneska bych Vám ráda ukázala outfit, který jsem na sobě měla nedávno - včetně nového 18k zlatého prstýnku s diamanty, který jsem si pořídila od značky MJ Jewels, která se výrobě diamantových šperků věnuje již od roku 1993.

mj7-2

INVEST INTO JEWELRY FOR LIFE

I always followed the policy "rather buy one high-quality piece than 10 low quality ones". When it comes to jewelry, I think this motto cannot be more right. I personally invest into elegant, every day jewelry pieces which I know will last my whole life. As a young business woman I personally found it quite hard to find real jewelry which would look youngful yet at the same time would fit me when I get older. I think the 1993 established Dubai brand, MJ Jewels, had the perfect piece for me. Their modern, classical and feminine pieces looked perfect to me - just like this 18k Gold Diamond paved Band. I personally think that it looks timeless yet feels young. Yet, when I grow older, I believe this classical style will grow with me and still look amazing. I think that investing into one piece which means something special to you is a great way and motivation for any business woman: anytime I splurge on myself, I always have a special connection to the item - just like with this ring which was a little belated gift from me to me to my 26th birthday. 

Osobně se řídím mottem "raději jeden kvalitních kousků než deset, které mi nevydrží". Myslím, že tohle je důležité nejeden u bot a kabelek, ale i šperků. Osobně mi přijde celkem těžké najít šperky, které jsou kvalitní, elegantní, ale přitom vypadají mladě. Model, pro který jsem se rozhodla, je vyroben 18 karátového zlata, a je posázený diamanty. Myslím, že je to naprosto nesmrtelný kousek, který bude vypadat i za několik let. 

mj3-2 mj2-2

WHY MJ JEWELS?

So, why did I decide for MJ Jewels?? First of all, the values of the brand fit me: they source ethically, the pieces have a great quality and in my opinion represent a modern, independent woman. What I also find great is that there are no additional fees and charges, no matter where you shop from. When you buy a piece which costs a little more, the last thing you wanna do is pay custom fees on top. I personally feel like the style I chose fits everyday life really well, yet also looks amazing when visiting a special event. I am pretty sure that this is not my last piece purchased from them: I also have an eye on this heart necklace which I think would fit me as well! In case my boyfriend is reading: you know there is Chistmas coming up soon!

Proč jsem se rozhodla pro MJ Jewels? Myslím, že tahle dubajská značka má se mnou mnoho společných hodnot, které jsou pro mě důležité. Vytváří šperky pro mladou, sebevědomou ženu, která si ráda udělá radost. Diamanty jsou získávány eticky, což je pro mě opravu důležitý bod. Přestože se jedná o dubajskou firmu, není třeba doplácet clo, dph ani jiné daně, což člověku ušetří opravdu dost času. Na svém wishlistu mám ještě tento řetízek, který mi přijde naprosto dokonalý!
  mj5-2mj1-2 mj6-2

ABOUT MY LOOK

When it comes to my outfit, which was more of a business look which I wore when running errands and meetings in Prague. Basically, an all black OOTD which I made a little "special" by adding a houndstooth shorts - yes, actually shorts - which I think look cool yet still appropriate!

Co se mého outfitu týče, zvolila jsem celo černou kombinaci, kterou jsem rozzářila šortkami s kohoutí stopou. Look jsem doplnila kabelkou Chanel!

OUTFIT DETAILS

Balmain blazer (here)
Zara sweater (here)
Mohito skirt (here)
Chanel flats (here)
Chanel bag (here)
MJ Jewels ring (here)

* in collaboration with MJ Jewels

SHOP THE LOOK

SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig