Thursday, October 6, 2022

#VHCITYGUIDE: AMSTERDAM

Amsterdam tips and guide 
I cannot count how many times I have been to the capital of Netherlands. To me, Amsterdam is one of the most beautiful European cities and I always have so much fun when in town. As it belongs to the popular tourist destinations, I decided to sum up my personal tips - like what to do, what to see, where to stay or where to eat.  

V Amsterdamu jsem byla již nespočet krát. Do hlavního města Holandska se vždycky ráda vracím, a věřím, že nejsem jediná. Dneska bych se s Vámi ráda podělila o pár tipů ohledně hotelů, restaurací, barů a také památek, které za to stojí vidět.

Amsterdam sights, restaurants, hotels and bars What to do and see in Amsterdam

ABOUT AMSTERDAM

Amsterdam is the capital of Netherlands and with its more than 900 000 inhabitants is the biggest city in the country. The official language is Dutch and the currency is Euro. The Amsterdam Canals belong to the UNESCO Heritage. The city is famous for its Canals, tulips, cheese, the typical Dutch houses, art but also the controversial coffee shops and the Red Light District. You can reach the city with a 30 minutes car ride from the Schiphol Airport or 15 minute train ride to the Central station where you can also get with a train from many European cities.

Amsterdam je hlavní městem Nizozemí a se svými 900 000 obyvateli zároveň také největším městem v zemi. Oficiálním jazykem je holandština a měnou, stejně tak jako v celé EU, euro. Amsterdam je známý pro spustu věcí: své kanály, sýr, tulipány, typické amsterdamské domy, umění, ale i pro svoje kontroverzní coffe shopy a Red Light District. Z amsterdamského letiště, Schipholu, se docentra dostanete během 30 minut autem nebo 15 minut vlakem, který staví přímo na hlavním nádraží - kam můžete také dojet vlakem z mnoha evropských metropolí.

Review of the Anantara Grand Hotel Krasnapolsky Stay at the Anantara Grand Hotel Krasnapolsky The Tailor Bar in Amsterdam Grand Cafe Krasnapolsky

WHERE TO STAY?

There are many great hotels in Amsterdam - however if I should recommend one, it would be the iconic Anantara Grand Hotel Krasnapolsky which is luxurious 5-star hotel located in the heart of Amsterdam, at the Dam Square. The location of the hotel is absolutely perfect: you can reach basically any sight by walking - the Damrak is only 5 minutes away, the famous Canals about 10 minutes distanced, the Flower Market about 15 minutes, the Vondelpark 30 minutes and the train station about 15 mins. The hotel is a true piece of history: the hotel is welcoming its guest for over 150 years. Inside, you will find many facilities: like a bar, 3 restaurants, a spa area, gym and also meeting rooms. The hotel has a total of 402 rooms and suites and belongs definitely to the biggest ones in Amsterdam. We had the chance to stay in the Deluxe Room with a Dam View which - as you can guess - was facing the Dam Square. Right after you walked in, there was an entry area with three wardrobes in which you could also find the safe, minibar and the Nespresso coffee machine with a water cooker. On the right side there was the bathroom - a spacious  room with two sinks, a large shower and the restroom. When you continued to the room, there was the bedroom with a working area. The room was big enough and of course, the highlight was the direct view on the Dam Square. During our stay we could also enjoy the breakfast which is served in the Wintergarden. I personally enjoyed quite some things about it: first of, the room itself is very nice and has a great history. Breakfast is served every day between 6.30am and 11am, except for the weekend when it is extended until 12pm. I think this is amazing as every guest can catch the first meal of the day no matter if they are an early bird or like to sleep in. When it comes to the food itself, as you can imagine, there is more than everything you need: from eggs over sweet station to a glass of Mimosa. The staff, not only in the restaurants, but also in the whole hotel, was always friendly and really helpful. To me, the stay at the Anantara Grand Hotel Krasnapolsky was a true experience - and I hope it was not my last visit!

V Amsterdamu najdete spoustu krásných hotelů - já osobně doporučuji 5-i hvězdičkový luxusní hotel Anantara Grand Hotel Krasnapolsky, který se nachátí na centrálním náměstí Dam, ze kterého můžete dojít pěšky praktické ke každé památce v Amsterdamu: na Damrak dojedete cca. za 5 minut, ke kanálům během 10 minut, na květinový trh během 15 a k Rijksmuzeu během 30 minut. Tento historický objekt přivítává své hosty již 150 let a je plný historie. V budově se nachází přes 400 pokojů a Suits, 3 restaurace a bary, spa, posilovnu a také meetingové prostory. My jsme byli ubytováni v kategorii "Deluxe Room with a Dam View", ze kterého - jak již plyne z názvu - jsme měli přímý výhled na náměstí Dam. Samotný pokoj měl kolem 45 metrů čtverečních: hned po příchodu do pokoje jste se ocitli v předsíni, kde se nacházely 3 velké šatní skříně společně se zrcadlem, mini barem a kávovamatem. Po pravé straně byla pak prostorná koupelna s 2 umyvadly, velkou sprchou a také toaletou. V zadní části pokoje byla pak ložnice, jejíž součástí byla také pracovní plocha. Pobyt jsme měli se snídaní, která se každý den servírovala v restauraci "Wintergarden", a to od 6.30 do 11 hodin, kromě víkendu, kdy se servíruje až do 12 hodin. Časové rozpětí mi osobně přijde naprosto skvělé: já osobně snídám ráda spíš v pozdějších hodinách, takže možnost jít na snídani později mi přišla opravdu skvělá. V rámci buffetu bylo opravdu vše, na člověk pomyslí: od vajíček přes wafle až po šampaňské. Pro nás byl pobyt v Aanatara Grand Hotelu Krasnapolsky opravdových zážitkem, který mohu 10 z 10 doporučit!

Restaurant Mama Kelly in Amsterdam
Amsterdam guide and tips
sightseeing tips for Amsterdam

WHAT TO DO & SEE?

- Rijksmuseum: Rijksmuseum is the biggest museum in Netherlands and it is definitely something worth seeing. In the house you can find over 200 rooms showcasing the Dutch history and art, including many famous paintings, statues and books. As a bonus there is the famous "Amsterdam" sign in front of the building and in winter you can also find there an ice rink! It is opened every day from 9 till 17!
- Canal Tours: Amsterdam is famous for many things but I think one of the things which identify the city is the famous canals. If you are coming to the capital of Netherlands, you should definitely take a boats tour on the canals and see them from a different perspective. There are many ways you can do this: from a typical boat side with a guide over a dinner boat to renting a boat yourself. For me, the prettiest canals were Prinsengracht and Kaizersgracht!
- Flower Market: Another famous spot in the city is the "Bloemenmarkt", a popular flower market located directly in the city center (Singel 630 to 600). In this small area you can find countless types of flowers, including tulips, roses, narcissus, geraniums and many many more. The Market is opened from 9 till 17:30 from Monday till Saturday and on Sundays it's from 11:30 till 17:30!
- Vondelpark: If you are looking for a place to walk at, to run at or simply just relax at, you should definitely visit the "Central Park" of Amsterdam - the Vodelpark. In this are you can find a lot of nature, lakes, banks and even places to eat at!
- Van Gogh Museum: If you are interested in art, you shouldn't miss the Van Gogh museum showing the artist's pantings and art. You can visit the museum everyday from 9 till 17, except for Friday when the opening hours are 10 till 22.
- Adam Lookout: One of the tallest building in the city is the "Adam" - a viewpoint where you can see the whole city, relax or even get a drink. They are opened daily from 10:30 until 21.
- Anne Frank House: Another museum I have to mention is the Anne Frank House - the house where she was hiding together with her family. Inside you can see the house, original writings and photographs. The opening hours are 10 to 20 except Saturday 9 to 22 and Sunday 9 to 19.
- Day trip to the Tulip fields: If you are visiting town during the Daffodils, Tulip or Dahlia season, make sure to make a day trip to the flower field which you can reach apr. 1 hour by car from Adam. I highly recommend visiting Fam Flower Farm who is doing private photo sessions and other experiences in their field!

- Rijksmuseum: Rijksmuseum je největším meuzem v celém Nizozemí a už jen proto stojí za to ho navštívit. Vevnitž budovy najdete přes 200 sálů, ve kterých se nachází klenoty holandské historie a umění. Před muzeuem se nachází známý nápis "Amsterdam" a v zimě také velké kluziště! Muzeum můžete navštívit denně od 9 to 17!
- Canal Tours: Amsterdam je známý pro mnoh věcí, ale jednou z těch nejznámějších jsou jeho romantické vodní kanály. Pokud se do města vydáte, určitě byste neměli vynechat plavbu v lodi - ať už se jedná o turistickou loď, projížďku s večeří nebo soukromě vypůjčenou loď, projížďka stojí za to!
- Flower Market: Dalším známým místem je "Bloemenmarkt", nebo-li trh s květinami, kde najdete nespočet druhů květin. Najdete ho na adrese mezi Singel 630 a 600 a otevřený je od pondělí do soboty od 9 do 17:30 a v něděli od 11:30 do 17:30!
- Vondelpark: Pokud hledáte místo na klidnou procházku, na piknik nebo třeba na odpočinek, podívejte se do "amsterdamského Central Parku" - Vondelparku. Kromě zeleně v něm najdete i spoustu jezírek, laviček, květin i restaurací!
- Van Gogh Museum: Pokud milujete umění, rozhodně byste neměli vynechat muzeum Van Gogh, kde najdete spoustu obrazů a umění od známého umělce Van Gogha. Muzeum je otevřené denně od 9 do 17, kromě pátku, kdy otvírá v 10 a zavírá v 22.
- Adam Lookout: Jednou z nejvyšších budov města je rozhledna Adam Lookout, kde kromě obzervtoře najdete i bar a restauraci. Otevřený je denně od 10:30 do 21.
- Anne Frank House: Další muzeum, které bych chtěla doporučit, je Dům Anny Frankové, který si můžete prohlédnout, a kromě něho v prostorách najdete i originální zápisky a fotofgafie. Muzeum můžete navštívit od 10 do 20 ve všední dny, v sobotu od 9 do 22 a v neděli mezi 9 a 19.hodinou.

The Seafood Bar Spui in Amsterdam restaurant tips for Amsterdam

WHERE TO EAT & DRINK? 

- Grand Café Krasnapolsky: One of the 4 restaurants located in the Anantara Grand Hotel Krasnapolsky is the Grand Café Krasnapolsky which is opened from 11am until 11pm. Besides typical lunch and dinner, you can also enjoy the Afternoon Tea or perhaps a glass of champagne in The Champagne Room which has a great selection of the best champagnes. We went to the Grand Café Krasnapolsky for dinner and it was absolutely amazing - I started off with a fresh Burrata with an avocado tartare, followed by an Octobus with Truffle Fries on the side. I wish I had "space" for dessert but sadly I was too full. I definitely recommend this place even tho you do not stay at the hotel - however I also recommend making a reservation in advance. 
- The White Room: Another restaurant located inside of the Anantara Grand Hotel Krasnapolsky is The White Room which to me was one of the favorite parts of the hotel. This Michelin star restaurant is mainly opened for dinner - besides Saturday where you can also a 4- or 5- course lunch. Not only is the food absolutely amazing, but also the interior is definitely worth an Instagram shot.
- The Seafood Bar: If you enjoy eating fish and seafood, you definitely need to make a reservation at one of the 3 Seafood Bar locations. From fresh oysters, over musses, shrimps, catch of the day to lobster - this place has it all. I personally recommend ordering mussels with fries. There is also an "Oyster Happy Hour" every day from 3pm to 5pm where you can enjoy each oyster just for 1 euro - quite cool, or?
- Tailor Bar: When it comes to bars, you have definitely a great selection when visiting the Dutch capital. If you are seeking a high class experience, make sure to stop by at the Tailor Bar located inside of the Anantara Grand Hotel Krasnapolsky. You can enjoy cocktails with their own twist, some typical and international small bites and even a house-made beer in a nice atmosphere! As the name of the bar says, the place is inspired by tailoring so you can find many clothing elements in the bar.
- Mama Kelly: One of the most Instagrammable restaurants in Amsterdam is, in my opinion, Mama Kelly which you can find near the Olympic Stadium. This place is totally covered in pink - which is a photo dream, or?! Additionally, Mama Kelly is not just about the pics - the drinks and food is really delicious too!
- Foodhallen: If you are looking for a little different experience, hit the Foodhallen which is basically a hall with different restaurants - from Asian over Dutch to a Gin & Tonic stand. Foodhallen has it all! I think this place is also perfect if you and your friend, partner or simply anyone you are with, wants to eat one type of cuisine and you would rather go for something else!
- Van Wonderen Waffles: If you are visiting Amsterdam, you should definitely try the typical Dutch Stroopwaffels - and Van Wonderen is THE place to go to. You can choose from different sizes of the freshly made waffles and also from different toppings, which include smarties, nuts or marshmallows!
- Polaberry: Last but not least I would like to mention Polaberry which is another place worth the gram - in this cute little shop you can find coffee, homemade chocolate bars with cute designs, strawberries covered in chocolate, chocolate popsicles and many other sweets!

- Grand Café Krasnapolsky: Jedna ze 3 restaurací, která se nachází v hotelu Anantara Grand Hotel Krasnapolsky, je  Grand Café Krasnapolsky. Otevřené je každý den od 11 do  23 hodin a na menu najdete místí i mezinárodní pokrmy. My jsme do této restaurace zašli na večeři a byl to opravdový zážitek. Já jsem zvolila burratu s avokádovým tatarákem jako předkrm a jako hlavní chod pak chobotnici společně s porcí lanýžových hranolek. Součástí restaurace je také "Champagne Room", ve kterém si můžete vychutnat skleničku - či láhev - šampaňského. Chtěla také jsem ochutnat jeden z jejich dezertů, ale bohužel mi na něj "již nezbylo místo". Osobně tuto restauraci doporučuji, i když v hotelu nejste ubytovaní - zároveň také ale doporučuji si předem udělat rezervaci, jelikož - minimálně během našeho pobytu - byla vždy poměrně plná.
- The White Room: Další restaucí, kterou najdete v Anantara Grand Hotel Krasnapolsky je The White Room, což pro mě osobně je jedna z nejhezších restaurací z celého Amsterdamu. Interiér je zařízený v luxusním, francouzském stylu v béžovo-zlatých tonech. Co se samotného jídla týče, jedná se o opravdu kulinářský zážitek - restaurace je totiž oceněna Michelinskou hvězdou. Otevřená je od středy do soboty od 18h a také v sobotu na oběd od 12 hodin. Vybrat si můžete z 4- nebo 5-chodového menu. 
- The Seafood Bar: Pokud, stejně tak jako já, milujete plody moře a ryby, tak určitě zajděte do jedné ze 3 lokací restaurace The Seafood Bar. Na menu najdete všechno z moře i sladkých vod: od mušlí přes krevety až po humry. I zde doporučuji si předem udělat rezervaci, jelikož restaurace bývají opravdu vytížené. PS: každý všední den mají také v jejich Spui lokálu "Oyster Happy Hour" od 15 do 17h, kdy si můžete dát ustřici pouze za 1 euro.
- Tailor Bar: V Amsterdamu najdete nespočet barů a hospod, který nabízejí nejrůznější zážitky. Pokud hledáte bar, kde strávíte hezký večer s originálními koktejly v originálním prostředí, vyzkoušjte The Tailor Bar, který se nachází Anantara Grand Hotel Krasnapolsky. Bar je inspirovaný krejčovstvím a v jeho interiéru najdete spoustu krejčovských elementů, jako je např. barová deska ve tvaru krejčovského metru nebo například obraz z kravat. Bar také nabízí své vlastní pivo a samozřejmě na jeho menu nechybí ani malé pokrmy a jednohubky. 
- Mama Kelly: Jedna z nejvíc "insta-friendly" restaurací v Amsterdamu je bez pochyby Mama Kelly, která se nachází v blízkosti olympijského stadionu. Celá restaurace je růžová se zlatými tony - nejedná se pouze o hezký interior - i jídlo a koktejly jsou bezkonkurenční!
- Foodhallen: Pokud hledáte místo, kde máte několik kuchyní pohromadě, pak je Foodhallen to pravé ořechové. Jedná se o halu s více restauracemi, ze kterých si vybere každý - nechybí sushi, tacos, typické holandské "ballen" nebo například bar věnovaný jen Gin & Tonicu!
- Van Wonderen Waffles: Minimálně jednou byste měli ochutnat i tradiční "stroopwaffels". Ty nejlepší najdete ve Van Wonderen, kde Vám wafli připraví čerstvě na místě. Vybrat si můžete ze 3 velikostí a spousty posypek - například oříšků, smarties nebo mashmallows!
- Polaberry: Další z instagramových míst je malá kavárna Polaberry, která kromě klasických teplých nápojů nabízí také zdobené čokolády, dortové nanuky, jahody v čokoládě a menší upomínkové předměty!


* in barter collaboration with Anantara Grand Hotel Krasnapolsky

SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig