Tuesday, September 26, 2023

5 TIPS ON HOW TO DRESS AS A WEDDING GUEST

Facetune_25-08-2021-11-43-21

Good afternoon everyone! The wedding season is definitely not over yet - which is why I am back with some tips on how to get dressed as a wedding guest! So in case you are getting dressed for someone's special day soon, make sure to continue reading this post.

Krásné odpoledne všem! Svatební sezona ještě zdaleka není u konce, a proto tu mám článek pro všechny, které se na svatbu chystají. Pokud tápáte s tím, co na sebe, tak rozhodně pokračujte ve čtení!

IMG_7935_jpg

1. GO WITH THE DRESS CODE

We all know white, off white and black it's off limits when going to a wedding (unless stated otherwise) - however you should also check out the dress code wishes from the lucky couple (which can be usually found on the invitations).  We decided to go for a formal dress code at our wedding which I think looked so lovely - I loved seeing everyone dressed up & looking nice!

Všichni víme, že bílá, béžová a černá jsou "off limits" (pokud si to tedy pár nepřeje jinak). Nezapomeňte i tak se snažit dodržet daný dress code (který většinou najdete na pozvánce). My jsme na naši svatbu zvolili formální dress code, a musím říct, že mě moc potěšilo vidět všechny naše hosty hezky oblečené společně s námi.

IMG_6679-side

BEFORE THE INSERTS

IMG_6675-side

AFTER THE INSERTS

2. INVEST INTO AN INVISIBLE BRA

Buying the right, invisible bra is the key to the success. BOOMBA has an amazing selection - not only that it's an invisible bra but it also gives you an invisible lift. You simply put the inserts on the piece of clothing you want to wear and then you scoop your breast into the desired area. You simply stick the inserts along with the garment to secure the breast area on each side. I went for the padded inserts (ultra boost) in the colour sand. They are also sweat and water resistant and give you a lift up to 2 sizes. PS: with "BARBORA10" you can get 10% off! 

Dalším krokem je volba vhodné podprsenky - mít někde vidět ramínka nebo ukázat to, co se vidět nemá, nechceme každá z nás. Proto doporučuji se podívat na stránky BOOMBA, kde najdete nespočet "neviditelných" podprsenek. Já jsem zvolila typ "ultra boost" v barvě sand. Podprsenku stačí jen nalepit na kus oblečení a pak si přidržet poprsí v pozici, ve které byste ho chtěly mít. Dále pak jen neviditelnou podprsenku nalepíte na místo, kde by měla držet. Všechny produkty jsou voděodolné a také odolné proti potu. Poprsí dokáží zvětšit až o 2 velikosti - takže pokud do této neviditelné podprsenky budete chtít investovat, mám pro Vás dobrou zprávu: s kódem "BARBORA10" dostanete 10% slevu!

Facetune_29-09-2020-08-39-01

3. WEAR COMFORTABLE SHOES

When going to a wedding, you pretty sure count with being there for a couple of hours, or even longer. Therefore wearing comfortable shoes is definitely a must - I prefer to wear thicker heeled sandals for wedding in which I can last the whole night!

Dalším krokem k úspěchu je volba pohodlné obuvi. Já sama nejraději na svatby nosím pohodlné sandálky s tlustším podpatkem, ve kterých vydržím nejen celý den, ale i celou noc.

IMG_9683

4. BE AWARE OF CULTURE

Before going to the big event, be also sure to check the different cultural aspects of weddings: did you know at Chinese wedding the brides wears red, traditionally? It's definitely good to check out the cultural aspects before choosing your dress!

Kromě dress codu se určitě informujte i o kulturních aspektech: věděli jste, že například v Číně nevěsta nosí tradičně červené šaty? Proto by se hosté měli této barvě vyvarovat!

IMG_0596

5. CONSIDER THE WEATHER, TIME & LOCATION

Last tip is to consider the weather, time and location. For a summer wedding your outfit will be definitely different than to a winter wedding. Also if the weather is happening during the noon the weather will be hotter than during the evening. Is it inside? You probably won't need a jacket then!

Mým posledním tipem je učitě braní v potaz počasí, lokaci a také čas, ve který se svatba koná. Pokud je svatba vevnitř, určitě si budu moci obout boty na vyšším podpatku a vyrazit mohu bez saka nebo bundy. Pokud se ale svatba koná na jaře a venku, bude můj outfit vypadat určitě úplně jinak.

20% Off Everything Full Price with Code FF20

MY WEDDING GUEST OUTFIT SELECTIONSHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig