Tuesday, September 12, 2023

MY WEDDING MAKE-UP LOOK

DSC08001

Good evening everyone! I hope you are doing well! As you might, or might not know, I got married a couple of weeks ago and this is the make-up look I was wearing on my big day. It was such a special day to me and therefore, also my make-up had to be very special. In case you are a bride to be, make sure to save some of these products as they were a true saver on the day D!

Krásný večer všem! Doufám, že se máte dobře! Jak asi již víte, před pár týdny jsem se vdávala, a dneska bych s Vámi chtěla sdílet můj make-upový look z mého velkého dne. Myslím, že se může hodit všem budoucím nevěstám, takže pokud hledáte inspiraci na líčení, určitě pokračujte ve čtení!

DSC07546 DSC07545

THE SKIN

First I had to hydrate my skin before putting the make-up. We applied the Dior Hydra Life Fresh Sorbet Creme which gave my skin instant hydration and glow. Afterwards, we applied the foundation. Here we went for the Dior Forever Skin Glow - 24h Hydrating Foundation. We applied my usual shade, 2N. To cover my imperfections, like bags under my eyes and some smaller spots, we used the Dior Forever Skin Correct, also in shade 2N. We also contoured my face a little bit with the Dior Backstage Contour Palette and for highlight, the Dior Backstage Glow Face Palette. We finished my "face" part by applying the Dior Back Rosy Glow blush on my cheeks.

Jako první jsme začaly hydratací pleti. Ještě před samotným líčením jsem nanesla hydratační krém Dior Hydra Life Fresh Sorbet, díky kterému pleť vypadala hned svěžejší. Poté jsme naaplikovaly make-up Dior Forever Skin Glow - 24h Hydrating Foundation, a to v mém odstínu 2N. Nedokonalosti na pleti jsme zakryly korektorem Dior Forever Skin Correct, a to také v odstínu 2N. Na konturování jsme použily paletku Dior Backstage Contour Palette, na highlightování pak Dior Backstage Glow Face Palette. Líčení obličeje jsme pak zakončily nanešením tvářenky Dior Back Rosy Glow.

DSC07525 DSC07507

THE EYES

When it comes to my eyes, I can't really imagine myself without an eyeliner. To make it a little softer, we decided to go for a pencil eyeliner which doesn't seem that hard. We started by applying a rosy, slightly glittery shade from the Dior 5 Couleurs Couture palette in shade 743 Rose Tulle. After this step, we started applying the Diorshow Khol pencil eyeliner in black. The next step was making my eyebrows a little thicker: we managed that with the Diorshow Eyebrow Pencial Powder in shade 03. We finished the eye look by applying the Diorshow Iconic Overcurl Waterproof mascara as there could have been some crying risk involved.

Co se líčení očí týče, necítila bych se sama sebou bez své klasické linky. Na tento významný den jsme ale tekutou linku nahradily tužkou na oči, která působí trochu jemněji. Na oční víčko jsme nejprve nanesly světle růžový oční stín z paletky Dior 5 Couleurs Couture palette v odstínu 743 Rose Tulle a poté nanesly oční tužku Diorshow Khol. Následně jsme trošku zahustily obočí, a to tužkou na obočí Diorshow Eyebrow Pencial Powder  v odstínu 03. Nakonec jsme nanesly voděodolnou řasenku Diorshow Iconic Overcurl Waterproof, jelikož jsem se sama bála, že budu plakat.

DSC07554 DSC07501

THE LIPS

When it comes to the lips, we started by hydrating them, as I suffer from very dry lips. For this, we used the Dior Le Baume which is my all time fav product! We finished the look by applying the Dior Addict Lip Tint in 351 Natural Nude and Dior Rouge Ultra Care Liquid. We finished the whole look by applying the Dior Forever Perfect Fix which makes sure the whole make-up look stays in the perfect place even thought there should be some crying involved!

Jako poslední jsme se vrhly na rty. Nejdříve jsme se zhydratovaly balzámem Dior Le Baume, bez kterého nevycházím z domu. Dále jsme pak nanesly Dior Addict Lip Tint v odstínu 351 Natural Nude a také Dior Rouge Ultra Care LiquidCelý look jsme zafixovaly produktem Dior Forever Perfect Fix, díky kterému zůstane vše na správném místě!

DSC07952
SHARE:

No comments

Post a Comment

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig