Thursday, March 1, 2012

mac cosmetics

all products from MAC cosmetics

Hello my readers!

So, today I decided to make a post about cosmetics products I use. I really adore the brand MAC. They sell lots of stuff and lots of kinds of their products. Here on the photo you can see what I am using and which products fit well for me! I am using powders and make-up from their Minarealize collection, because it makes the make-up look more natural. I also use their mascaras and eyeshadows. You can see them on the picture above.

Dnes jsem se rozhodla udělat post o kosmetických produktech, které používám. Zamilovala jsem si značku MAC a proto není divu, že od ní mám většinu kosmetiky. MAC prodává hodně výrobků. Já používám ty, které jsou na fotce, protože mi sedí a vypadají dobře. Make-up a pudr používám z jejich "Mineralizate" kolekce, protože díky minerálům působí přírodně. Také tvářenku, řasenky a stíny používám od nich. Co se týče stínu, mají opravdu širokou nabídku, takže doporučuji navštívit jejich obchod na Václavském náměstí!SHARE:

4 comments

 1. Sadly, where I live, they don`t sell MAC. :(
  Hard to get it..

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh, then I hope they will make a store in your country! Well, I do not shop at the shop in my country ) only one store, haha ), because everything is soooo expensive there! I bought this stuff in Mexico and USA, there is MAC much more cheaper!

   Delete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig