Photobucket

Today started with something that I was really angry - my memory card from my camera suddenly did not work. So my first stop in the city was at a store because I needed one. Immediately. After that I went to some showrooms and just enjoyed beeing in Prague and in a city. In my mail I received an invitation to a fashion show on Monday, so I am really excited about it. I will definitely go. Today I have worn a fur vest, which is a top must-have for a fall. I have paired it with a leather jacket because it was a little bit colder. I have worn silver jewerly and a bag from Vjstyle. I use it usualy for school, but today I felt like taking it with me. Also I am looking forwards to these days - I will go to Starbucks, drink a lot of damn good latte, take pictures, check stores and do nothing.

Dnešek začal tím, že se mi rozbila paměťová karta u foťáku. Tím moje nálada klesla na bod mrazu. Jako první jsem se ve městě zastavila koupit novou kartu (abych mohla vyfotit tento outfit). Potom jsem se zastavila ve showroomech a prostě si užívala, že jsem v Praze. V mailu jsem pak našla pozvánku na módní přehlídku v pondělí, kam určitě půjdu. Dneska jsem na sobě měla "kožíškovou" vestu, která je podle mě "podzimním must-have". Jelikož byla celkem zima, oblékla jsem si pod ní ještě koženou bundu. Doplňky jsem zvolila stříbrné, stejně jako studs na kabelce z Vjstyle. Normálně jí používám jen do školy, ale dneska jsem měla náladu si jí vzít jen tak. Určitě jste si všimli nové barvy - moje odrosty byly hrozné. Jinak se už moc těším na následující dny - budu chodit do Starbucksu, kde budu pít moje oblíbené laté, budu fotit, blogovat, dívat se po krámech a užívat si, že nic nemusím dělat. 

Photobucket Photobucket Photobucket

sweater - Tommy Hilfiger / fur vest - Romwe (link) / leather jacket - Sheinside (link) / jeans - Marshalls /   boots - Sam Edelman / bag - Vj-style (link) / necklace - H&M