Sunday, May 10, 2020

MY FAVOURITE CARE PRODUCTS

cosm-2

Good morning everyone! I hope you are doing well. Today I would like to talk about my favourite body care products which I am using on daily basis and which I simply love (and why). So without any further do, these products are something I can't live without!

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte dobře. Dneska bych Vám ráda představila pár produktů z péče o pleť a tělo, keré používám pravidelně a bez kterých bych si svojí "rutinu" nedokázala představit. Tak jdeme na to!

SKIN CLEANING & MASKS


cosm2-2

When it comes to taking care of my skin, I think it's super important to clean it properly. For this I am using the LUNA mini 3 by the brand Foreo. I have already published a full article about this magical product, so I don't think it's necessary to introduce it again (you can check the post here). I really think my skin feels way softer after using the LUNA. Usually I am using it only in the evening, however if I have a feeling my  skin is greasy or kind of dirty in the morning, I am using it before putting my make-up on too. Besides the LUNA mini 3 I am in love with their UFO mini. This is a special device where you can put a mask by Foreo. Thanks to LED light, warm and cold changes the product make sure your skin looks fierce. I am so in love with their Glow Addict Mask which I can recommend! I love using it especially before going out to give my skin some extra glow!

Jako první bych začala produkty, které používám k čištění a "zkrášlení" pokožky na obličeji. Již několik měsíců používám čistící přístroj LUNA mini 3 od značky Foreo. Jedná se o speciální masaážní kartáček na obličej - o něm jsem již psala celý článek tady, takže si myslím, že tento produkt není úplně nutné představovat. Od Forea používám také jejich UFO mini - jedná se o speciální přístroj, do kterého si uchytíte masku stejné značky. Následně kroužíte po obličeji - díky speciálnímu LED světlu a kombinace horka a studena se maska do pleti krásně vpije. Já osobně nedám dopustit na jejich Glow Addict Mask - ta pleť krásně rozzáří, což vzhledem k mému častému cestování, stresu a nedostatku spánku opravdu ocením.

THE PERFUME


cosm3-2

I think one of the things which I think make yourself feel better is putting on your favourite perfume. For me my favourite one is the JOY by Dior which is soft, flowery and fresh. I also think  that the bottle looks really cool too - is you're looking for a new perfume, definitely consider this one!

Parfém beru jakou součástí svého outfitu. Už delší dobu jsem si oblíbila nový parfém JOY by Dior, který je plný květin, svěžesti a jemnosti. Líbí se mi nejen vůně - myslím, že i lahvička parfému je naprosto dokonalá! Co myslíte Vy?

SKIN PROTECTING CREAMS


cosm4-2

I think every skin needs something else. Due to stress, traveling and jet lags my skin is suffering quite a lot and I know I have to make up for it somehow - I am treating my skin with the CAPTURE TOTALE C.E.L.L. ENERGY eye and face cream by Dior. I think I am not at the age where I really need to use age control however I think it's better to start sooner than to be sorry. I really feel like my skin looks fresher and feels softer when I touch it. I love the whole line and I can certainly recommend it to you too (even if you're 23 like me).

Na pleť, kromě čistící LUNA mini 2 a UFO od Foreo, používám také krémy. Celkem trpím na suchou pleť - právě díky častým letům je moje pleť často dehydratovaná a unavená. S těmito problémy mi pomáhá bojovat řada CAPTURE TOTALE C.E.L.L. ENERGY od Diora, která pleť dodá potřebnou hydrataci a svěžest. Zároveň se jedná i o age control - myslím, že není nikdy brzy začít s těmito produkty, takže pokud je i Vám 23, určitě na tohle není nikdy brzy.

MY HAIRCARE PRODUCTS


cosm5-2

Currently I am using the Balmain Hair products for my hair and I really feel like these is a difference. I think my hair is softer and stronger. I use Revitalizing shampoo and conditioner. I am also using many different products for the hair styling - for example the volumizing foam, the hair perfume or a product which makes your hair wavy naturally!

Co se produktů na vlasy týče - oblíbila jsem si přápravky francouzské značky Balmain Hair. Od nich používám šampon a kondicionér z řady Revitalizing. Vlasy mi teď přijdou silnější, lesklejší a hebčí na dotyk. Kromě těchto dvou produktů používám také například pěnu na objem nebo parfém na vlasy.

the body lotion


cosm6-2

As mentioned before, my skin is usually very dry. This is not only the case when it comes to make face - it's also the case on my legs and other body parts. That's why I try to apply a hydrating body lotion after showering several times a week. My favourite is the JOY by Dior Moisturizing Body Lotion. You know that I love the JOY perfume so much - the body lotion has a very similar smell which I love! At the same time the product makes your skin look fresh and glow - definitely one of my favourites!

Jak jsem již zmiňovala - obecně mě trápí suchá položka. Tento problém nemám jen na obličeji, ale například i na nohou nebo rukách. Proto se několikrát týdně snažím použít krém na tělo, a to konkrétně JOY by Dior Moisturizing Body Lotion. Jedná se o stejnou řadu jako parfém - krém voní skoro stejně jako parfém a zároveň pokožce dodá potřebnou hydrataci. Za mě 10/10!SHARE:

2 comments

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig