Sunday, May 10, 2020

MY FAVOURITE CARE PRODUCTS

cosm-2

Good morning everyone! I hope you are doing well. Today I would like to talk about my favourite body care products which I am using on daily basis and which I simply love (and why). So without any further do, these products are something I can't live without!

Krásné ráno všem! Doufám, že se všichni máte dobře. Dneska bych Vám ráda představila pár produktů z péče o pleť a tělo, keré používám pravidelně a bez kterých bych si svojí "rutinu" nedokázala představit. Tak jdeme na to!

SKIN CLEANING & MASKS


cosm2-2

When it comes to taking care of my skin, I think it's super important to clean it properly. For this I am using the LUNA mini 3 by the brand Foreo. I have already published a full article about this magical product, so I don't think it's necessary to introduce it again (you can check the post here). I really think my skin feels way softer after using the LUNA. Usually I am using it only in the evening, however if I have a feeling my  skin is greasy or kind of dirty in the morning, I am using it before putting my make-up on too. Besides the LUNA mini 3 I am in love with their UFO mini. This is a special device where you can put a mask by Foreo. Thanks to LED light, warm and cold changes the product make sure your skin looks fierce. I am so in love with their Glow Addict Mask which I can recommend! I love using it especially before going out to give my skin some extra glow!

Jako první bych začala produkty, které používám k čištění a "zkrášlení" pokožky na obličeji. Již několik měsíců používám čistící přístroj LUNA mini 3 od značky Foreo. Jedná se o speciální masaážní kartáček na obličej - o něm jsem již psala celý článek tady, takže si myslím, že tento produkt není úplně nutné představovat. Od Forea používám také jejich UFO mini - jedná se o speciální přístroj, do kterého si uchytíte masku stejné značky. Následně kroužíte po obličeji - díky speciálnímu LED světlu a kombinace horka a studena se maska do pleti krásně vpije. Já osobně nedám dopustit na jejich Glow Addict Mask - ta pleť krásně rozzáří, což vzhledem k mému častému cestování, stresu a nedostatku spánku opravdu ocením.

THE PERFUME


cosm3-2

I think one of the things which I think make yourself feel better is putting on your favourite perfume. For me my favourite one is the JOY by Dior which is soft, flowery and fresh. I also think  that the bottle looks really cool too - is you're looking for a new perfume, definitely consider this one!

Parfém beru jakou součástí svého outfitu. Už delší dobu jsem si oblíbila nový parfém JOY by Dior, který je plný květin, svěžesti a jemnosti. Líbí se mi nejen vůně - myslím, že i lahvička parfému je naprosto dokonalá! Co myslíte Vy?

SKIN PROTECTING CREAMS


cosm4-2

I think every skin needs something else. Due to stress, traveling and jet lags my skin is suffering quite a lot and I know I have to make up for it somehow - I am treating my skin with the CAPTURE TOTALE C.E.L.L. ENERGY eye and face cream by Dior. I think I am not at the age where I really need to use age control however I think it's better to start sooner than to be sorry. I really feel like my skin looks fresher and feels softer when I touch it. I love the whole line and I can certainly recommend it to you too (even if you're 23 like me).

Na pleť, kromě čistící LUNA mini 2 a UFO od Foreo, používám také krémy. Celkem trpím na suchou pleť - právě díky častým letům je moje pleť často dehydratovaná a unavená. S těmito problémy mi pomáhá bojovat řada CAPTURE TOTALE C.E.L.L. ENERGY od Diora, která pleť dodá potřebnou hydrataci a svěžest. Zároveň se jedná i o age control - myslím, že není nikdy brzy začít s těmito produkty, takže pokud je i Vám 23, určitě na tohle není nikdy brzy.

MY HAIRCARE PRODUCTS


cosm5-2

Currently I am using the Balmain Hair products for my hair and I really feel like these is a difference. I think my hair is softer and stronger. I use Revitalizing shampoo and conditioner. I am also using many different products for the hair styling - for example the volumizing foam, the hair perfume or a product which makes your hair wavy naturally!

Co se produktů na vlasy týče - oblíbila jsem si přápravky francouzské značky Balmain Hair. Od nich používám šampon a kondicionér z řady Revitalizing. Vlasy mi teď přijdou silnější, lesklejší a hebčí na dotyk. Kromě těchto dvou produktů používám také například pěnu na objem nebo parfém na vlasy.

the body lotion


cosm6-2

As mentioned before, my skin is usually very dry. This is not only the case when it comes to make face - it's also the case on my legs and other body parts. That's why I try to apply a hydrating body lotion after showering several times a week. My favourite is the JOY by Dior Moisturizing Body Lotion. You know that I love the JOY perfume so much - the body lotion has a very similar smell which I love! At the same time the product makes your skin look fresh and glow - definitely one of my favourites!

Jak jsem již zmiňovala - obecně mě trápí suchá položka. Tento problém nemám jen na obličeji, ale například i na nohou nebo rukách. Proto se několikrát týdně snažím použít krém na tělo, a to konkrétně JOY by Dior Moisturizing Body Lotion. Jedná se o stejnou řadu jako parfém - krém voní skoro stejně jako parfém a zároveň pokožce dodá potřebnou hydrataci. Za mě 10/10!SHARE:

3 comments

  1. Amazing products! thanks for sharing :)


    www.blossomikebana.com

    ReplyDelete
  2. I found your blog on Google and read a few of your other posts. I just added you to my Google News Reader. You can also visit Rituals Products for more On Sale Now related information and knowledge, Keep up the great work Look forward to reading more from you in the future.

    ReplyDelete

THANK YOU FOR YOUR COMMENTS! - DĚKUJI VÁM VŠEM ZA KOMENTÁŘ!

Blogger Template Created by pipdig