peplum top with studs HERE / grey bag HERE

This week I received some of my orders! I got the peplum top I ordered. This was shipped to my home, not to the boarding house. The problem is paying taxes in my mothercountry. You have to pay 20% of the whole amount if it is over 22 euros or 28 dollars. This top was like 38 dollars and I pleased the brand if they could write there that is less, so that I do not have to pay any extra tax. They were so nice to me and have written there that the amount of the package is only 10 USD, so I did not pay anything! I am so glad and I can only recommend Romwe!

Tento týden jsem dostala nějaké objednávky. Bohužel jsem si už něco musela objednat i do Čech, protože v pátek jsem odjela z intru a během prázdnin bych se tam už nedostala. Na pomalost a zmatenost České pošty jsem si zvykla, ale vadí mi placení daně při objednávce vyšší jak 22 euro nebo 28 dolarů (oproti Něměcku, kde se neplatí vůbec nic). Tento top stál asi 38 dolarů, a tak jsem společnost poprosila, aby napsala na balíček, že je v hodnotě pouze 20-i dolarů, abych nic nemusela platit. Byli tak hodní a vyhověli mi, takže jsem na poště nemusela nic extra připlácet. Děkuji moc, Romwe! Jejich značku můžu jen doporučit!

product link  HERE 

Also I got this lovely bag from Vj-style! I already own one bag from them and I am really satisficted with the bag, so I decided to get another one. I already bought the black-gold version, and now I ordered the grey-silver version. I really like both. This bag is only 36.99 USD (without shipping tax 10 USD ) and I really love it! My other bag I ordered in February. I wore it at parties, in school and trips and I still (thanks God) have all studs on it. The leather is faux, but it looks like the real one! I can only recommend! Plus you can get on their site 5 USD off the whole price when you write  avbje%t10 at the checkout! Definitely worth to check!

Také mi přišel balíček od Vj-style! Už jsem si od nich koupila jednu "Rocco", a to černo-zlatou. Jsem s ní velice spokojená. Mám jí už od února a i přesto, že jsem jí nosila do školy, na párty a exkurze, nechybí jí ani jeden "stud". Za to jsem opravdu ráda! Navíc kůže vypadá jako pravá, a to i na dotek! Kabelka stojí necelých 37 dolarů (poštovné je dalších 10). To mi přijde jako skvělá cena, protože je opravdu kvalitní. A ano, přišel mi i pásek, a to v obou případech! Navíc na ní ještě dostanete 5 dolarů slevu, když použijete kód avbje%t10 při placení. Určitě stojí za to jejich stránky omrknout!
Stále ještě nemám nikoho, kdo by bych ochotný se mnou jet do Londýna v říjnu tohoto roku. Kdyby ste chtěli a neměli co dělat, napište mi prosím. Nechci jet sama.